Вступ
В умовах розбудови соціальної, правової держави під час повномасштабного воєнного вторгнення з боку росії, формування глибосвідомого і високоосвіченого демократичного громадянського суспільства, трансформації правової системи України, інтеграції її до міжнародного й європейського економічного, політичного та правового просторів, особливого значення набуває реформа органів правопорядку, яка спрямована на поглиблену підготовку та підвищення кваліфікації офіцерів поліції.
Питому вагу у розв'язанні цих та інших державних і правових проблем має теорія держави та права, яка є однією з фундаментальних юридичних наук, яка досліджує основні властивості держави та права як складних соціальних явищ, процеси їх виникнення, становлення та перспективи розвитку, розробляє методологію їх наукового пізнання і осмислення, формує державно-правову картину світу. Змістом теорії держави та права є теоретичні юридичні наукові знання щодо базових характеристик різних держав та правових систем, методів їх пізнання у вигляді різноманітних теорій, понять та інших теоретичних конструкцій, які стають теоретичною та методологічною основою для дослідження складних державних і правових явищ іншими юридичними науками.
Спрямованість теорії держави та права як фундаментальної юридичної науки на виявлення як основних властивостей, загальних для всіх існуючих у світі держав і правових систем, так й специфічних характеристик кожної з них, прагнення сформувати теоретичні засади побудови державної і правової картин світу, багато в чому визначають й місце теорії держави та права в освітньому процесі підготовки правників (правоохоронців). Якщо на першому курсі навчання її призначенням є закладення базових основ юридичного мислення, формування знань, функціонування та розвитку щодо основних властивостей держави і права, їх складових, які створюють підстави і є "інструментом" ефективного опанування інших юридичних наук, то на завершуючих навчання курсах, теорія держави та права як навчальна дисципліна має інше призначення – вже на новому професійному юридичному рівні теоретичним шляхом синтезувати компетентності здобувачів вищої освіти щодо державних та правових явищ, їх майбутньої професійної діяльності.
Власно така, з одного боку, універсальна і нормативна ((як єдина для всіх видів підготовки (правників, правоохоронців)), а з іншого – плюралістична і варіативна (як така, що має особливості свого змісту для їх підготовки за певними освітніми траєкторіями) природа теорії держави та права як навчальної дисципліни зумовлює необхідність та доцільність існування різних підручників (посібників) з теорії держави і права, які поміж того створюються в контексті різних національних правових доктрин, різних домінуючих підходів державоправорозуміння, відображають особливості як наукових поглядів авторів (наукових шкіл), так й підготовки правників і правоохоронців.
Цей навчальний мультимедійний посібник продовжує славні багаторічні традиції навчальних та навчально-методичних публікацій авторських колективів, що склалися на кафедрі теорії держави та права Національної академії внутрішніх справ і призначений саме для ґрунтовної теоретичної підготовки правників та фахівців органів правопорядку.
Навчальний мультимедійний посібник підготовлено у відповідності до вимог нормативно-правових актів МВС України та Національної академії внутрішніх справ, а саме: "Положення про організацію освітнього процесу", а також програм з навчальної дисципліни "Теорія держави та права" складених для здобувачів вищої освіти відповідно до програм підготовки за спеціальностями 081 "Право", 262 "Правоохоронна діяльність" першого (бакалаврського) рівня вищої освіти денної та заочної форм навчання.
За обсягом навчального матеріалу посібник охоплює основні положення навчального курсу з теорії держави та права, що вже є традиційними для вітчизняної підготовки правників (правоохоронців), які об'єднано у систему тем, у свою чергу, поділено на відповідні смислові блоки (питання). Для орієнтації курсантів (слухачів, студентів) у їх самостійній роботі над навчальним матеріалом та самоконтролю після кожної теми виокремлено контрольні питання і корисні джерела, а наприкінці посібника подано перелік використаних і рекомендованих джерел.
Видання розраховано переважно на курсантів (слухачів, студентів) першого курсу, тому висвітлення питання тієї чи іншої теми подано у спрощених певною мірою формах з виокремленням основних властивостей тих чи інших державних чи правових явищ, їх складових, видів і таке інше. Для підкреслення зв'язків теоретичних положень з практикою наведено відповідні приклади з нормативно-правових актів, правозастосовних актів та інших правових документів, використано відомості правової статистики. Особливої уваги надано тим темам і питанням, що складають теоретичну основу розуміння особливостей організації та діяльності центральних органів виконавчої влади, зокрема правоохоронних органів, їх міжнародних і європейських стандартів, перспектив розвитку тощо.
Метою навчального мультимедійного посібника "Теорія держави та права" є забезпечення набуття здобувачами вищої освіти вмінь і навичок стосовно загальних і специфічних питань, що пов'язані із закономірностями виникнення, розвитку та функціонування державно-правових явищ в суспільстві, ознайомити майбутніх правників (правоохоронців) з науково обґрунтованими формами і методами роботи в нормотворчій діяльності та тлумаченні норм права, при здійсненні систематизації чинного законодавства, у процесі правореалізаційної діяльності, в узагальненні юридичної практики, у проведенні профілактичної, оперативно-розшукової, виховної роботи органів правопорядку та інших практичних діях.
Основними завданнями посібника "Теорія держави та права" є формування у здобувачів вищої освіти загальних знань про державу та право, оволодіння ними юридичною термінологією, формування у них високого рівня професійної правосвідомості та правової культури.
В результаті опанування матеріалів навчального посібника вони повинні знати: основи методології пізнання державно-правових явищ; основні закономірності процесу виникнення держави та права; основні підходи до типології держав та їх властивості; призначення, види функцій та форми держави; сучасні підходи до праворозуміння; призначення та функції права; види форм (джерел) права; поняття, структуру та види норм права; співвідношення системи права та системи законодавства; поняття, ознаки та види правових відносин та інші загальнотеоретичні поняття; вміти: вільно використовувати основні наукові конструкції теорії держави та права, правильно застосувати їх при оцінюванні конкретних ситуацій; орієнтуватися в джерелах права; адекватно тлумачити норми права та аналізувати їх структуру; визначати склад та зміст правових відносин, відрізняти їх від інших видів суспільних відносин; правильно реалізовувати норми права в різних професійних ситуаціях; виконувати на практиці вимоги законності та правопорядку тощо.
Набуття курсантами (слухачами) таких знань та вмінь передбачає в першу чергу їх активну і творчу самостійну роботу над матеріалами посібника та іншими навчальними, нормативно-правовими, науковими джерелами, в процесі виконання індивідуальних завдань, підготовки до семінарів, практичних занять, написання курсових робіт, наукових статей та доповідей. За своєю природою та якістю знань і вмінь, які формуються при її здійсненні, така робота може бути репродуктивною, що спрямована на осмислення, запам'ятовування та просте відтворення матеріалу посібника, реконструктивною, що передбачає його аналіз (складання конспекту, схем-доповідей, доповнення матеріалами інших підручників чи конспектів лекцій, пошук і наведення прикладів з нормативно-правових актів або навчальних матеріалів з інших юридичних навчальних дисциплін тощо), евристичну, що спрямована на пошук та вирішення проблемних питань навчального курсу (порівняльний аналіз різних підручників чи інших джерел, виявлення питань, що не висвітлені у посібнику та обґрунтування необхідності їх пізнання, здійснення власних наукових досліджень для участі в засіданнях наукових гуртків, конференцій, конкурсах і таке інше).
На завершення варто зазначити, що цей мультимедійний посібник з теорії держави та права як й попередні створені авторськими колективами кафедри не претендує на всеохоплююче висвітлення проблем розуміння держави та права, він може слугувати лише "компасом" на шляху їх пізнання. Більш того він є одним з посібників, який адаптовано до особливостей підготовки персоналу органів правопорядку, теоретичного сприйняття основ організації та діяльності правоохоронних органів України, але із урахуванням світових правових процесів, інтеграції України у європейський правовий простір.
Авторський колектив висловлює щиру подяку усім, хто порадами та зауваженнями сприяв створенню цього навчального посібника, особливо поважним рецензентам, а саме: доктору юридичних наук, професору, заслуженому юристу України Колодію А. М. та доктору юридичних наук, професору Дурнову Є. С.
Максим ПЕНДЮРА
Завідувач кафедри теорії держави та права
Національної академії внутрішніх справ,
кандидат юридичних наук, доцент