Навчальні матеріали

5. Загальне вчення про право

  • Мультимедійна презентація
  • Контрольні питання
  • Завдання для самостійної роботи
  • Додаткові завдання
  • Тестовий контроль знань
  • 1. Сучасні підходи до розуміння права
  • 2. Поняття, сутність і цінність права
  • 3. Принципи права як основа діяльності поліції
  • 4. Функції та структура права
  • Динамічне правотворення, що протягом останніх десятиліть відбувається в Україні, характеризується як складний і суперечливий процес. На теперішній час є всі підстави стверджувати, що утвердження та забезпечення в Україні демократії, верховенства права, прав і свобод людини виявилися набагато складнішими, ніж попередньо передбачалося. Тому подальше реформування правової системи та підвищення ефективності правового регулювання суспільних відносин залишається одним з першочергових завдань. Важливим кроком на шляху до його розв'язання є поглиблене осмислення сучасних підходів до розуміння права як особливого соціокультурного феномена. Ґрунтовного вивчення потребує природа об'єктивного права, насамперед, сутність і цінність, ознаки та принципи, функції і структура останнього


    1. Сучасні підходи до розуміння права

    Право є унікальним, складним і багатогранним феноменом, в якому тісно переплітаються духовні, культурні та етичні засади, внутрішньодержавні й міжнародні, цивілізаційні та загальнолюдські аспекти, наукова істина і цінності добра й справедливості, досягнення правової теорії та практичний юридичний досвід, правові ідеали, інституційно-нормативні утворення і правові відносини[1].

    Упродовж багатовікової історії генезису права науковий інтерес до нього не згасає, а навпаки – постійно зростає. Це підтверджується винятковою увагою, яка виявляється до права на початку цього тисячоліття, коли останнє почало набувати нових, принципово відмінних властивостей, зумовлених швидким розвитком інтеграційних і глобалізаційних процесів. Такі масштабні зміни поставили низку нових завдань перед людством. Від їх вирішення значною мірою залежить суспільний поступ усіх країн світу, в тому числі й України.

    Нові цивілізаційні виклики породжують необхідність забезпечення належного рівня правового порядку, збереження і зміцнення фундаментальних правових цінностей, максимально повного використання різноманіття правової культури, всіх набутих людством досягнень у сфері юридичних гарантій та засобів, механізмів і конструкцій, потрібних для реалізації правових ідеалів. У цьому контексті питання праворозуміння, формування правосвідомості належать до найважливіших. Адже кожна людина на етапах свого особистісного становлення, соціалізації та громадянської самоідентифікації відкриває у праві нові якості, прояви, аспекти його співвідношення з іншими явищами та сферами життєдіяльності соціуму.

    Праворозуміння є початковою, вихідною категорією юриспруденції. У межах розуміння сутності права знаходиться першоджерело проблемності юридичної науки. При цьому розуміння права завжди спиралося на загальне світорозуміння, уявлення про закономірності існування природи та суспільства. Проблема розуміння права без перебільшення відноситься до переліку "вічних". Починаючи з виникнення професійної юридичної діяльності й до теперішнього часу, не було й немає, мабуть, жодного юриста, який би не замислювався над питанням що таке право і не намагався відповісти на нього. Тим більше зросла увага до цього питання із зародженням теоретичних знань про право. Сотні й тисячі років мислителі різних народів – філософи, соціологи і правознавці – намагалися з'ясувати його. Проте проблема праворозуміння й нині залишається центральною для юриспруденції[2].

    В юридичній літературі наводяться різні доктринальні дефініції поняття "праворозуміння", зокрема як:

    Беручи до уваги зазначені вище позиції, а також судження, що ставлення людей до права, його осмислення й оцінка визначаються не тільки і навіть не стільки науковими міркуваннями, скільки ціннісними установками та уявленнями, є всі підстави стверджувати, що праворозуміння (розуміння права)це процес і результат цілеспрямованого пізнання та сприйняття сутності та змісту права як особливого соціокультурного явища, його функціонування і призначення в житті людини, суспільства та держави.

    Ознаки праворозуміння:

    Праворозуміння як науково-теоретична конструкція (абстрактна модель) включає такі елементи:

    Таким чином, праворозуміння може розглядатися як інтелектуальна діяльність людини (суб'єкта праворозуміння), спрямована на пізнання природи права (об'єкта праворозуміння), та як елемент пізнавально-правової діяльності, що призводить до розуміння сутності та змісту права, його функціонування і призначення в житті людини, суспільства і держави (результат праворозуміння).

    Функції праворозуміння:

    Залежно від рівня правової культури, методологічної забезпеченості суб'єкта та вибору предмета вивчення праворозуміння може бути повним або неповним, правильним чи викривленим, позитивним або негативним, професійним чи непрофесійним, науковим або позанауковим. Окрім того, в юридичній літературі виокремлюють такі рівні праворозуміння: буденний (буденно-емпіричний), професійний (практичний), науковий (теоретичний) і філософський.

    Багатоманітність підходів до праворозуміння, множина різних за своїм змістом і спрямованістю концепцій, доктрин, шкіл і вчень права як в історії правової думки, так і в сучасній юриспруденції має не лише світоглядні та методологічні причини, але й обумовлена в першу чергу плюралізмом тієї правової реальності, що мала місце та існує в різних країнах світу. Право є явищем, яке нерозривно пов'язане з простором і часом, тобто з конкретним людським буттям. Воно функціонує в глибинах життя, рухається в часі та змінюється разом з ним під впливом значної кількості суспільних і природних факторів. Залежно від умов місця та часу в якості права виступає то одна, то інша матерія, то в одній, то в іншій її формі. І хоч у праві втілюються "вічні" цінності – ідеали справедливості, свободи, рівності та гуманізму, їхній зміст із плином часу також зазнає змін: з'являються нові аспекти, зв'язки, прояви, виміри, які потребують поглибленого осмислення.

    У певних просторово-темпоральних координатах більш рельєфними проявляються ті або інші властивості права. Динамічно розвивається також низка чинників, які впливають на праворозуміння – цивілізаційні, ідеологічні, релігійні, моральні, національні, міжнародні, економічні, політичні тощо. При цьому плюралізм підходів до права, розмаїтість моделей розуміння права (типів праворозуміння) цілком адекватні сучасному розвитку соціогуманітарних наук і не є ознакою кризи або особливістю юриспруденції. Наприклад, таке ж різноманіття точок зору має місце і в питаннях про поняття суспільства, політики, культури в політології, соціології, культурології тощо.

    Підхід до розуміння права (тип праворозуміння)це зумовлений світоглядною позицією суб'єкта пізнання певний образ (спосіб бачення, "кут зору") права, що відображає його сутність і зміст, функціонування та призначення в житті людини, суспільства і держави. Підхід до розуміння права характеризується сукупністю найбільш загальних сутнісних властивостей права (теоретична складова) та ознак ціннісного ставлення до нього (практична складова). До вихідних ідей, що характеризують різноманітні сучасні підходи до розуміння права слід віднести: по-перше, заперечення абсолютного зв'язку між правом і державою; по-друге, визнання багатогранності права; по-третє, осмислення права як соціальної цінності, вирішальне значення у формуванні та функціонуванні якого відіграє не держава, а людина, яка є не лише адресатом права, а його творцем і орієнтиром.

    Багатоманітність точок зору на природу права зумовлює множинність критеріїв виокремлення підходів до його розуміння. Той чи інший тип праворозуміння окреслює можливе коло питань, способів їх постановки і дає метод їх дослідження й вирішення. Право взагалі неможливо розглядати без паралельного теоретичного усвідомлення шляхів його пізнання, адже суб'єкт праворозуміння завжди отримує таке право, залежно від того, якими методами він його відкрив і розробив. Інші методи – інше право, інша теорія пізнання – інша теорія права, скільки гносеологічних концепцій – стільки й концепцій права.

    Так, на основі співвідношення права та закону здійснюється розрізнення таких типів праворозуміння як: легістське, природно-правове і лібертарно-юридичне праворозуміння; залежно від світоглядної позиції – матеріалістичне та ідеалістичне праворозуміння; залежно від використання надбань інших галузей знань під час осмислення права – феноменологічний, герменевтичний, антропологічний, психологічний, синергетичний типи праворозуміння; залежно від ставлення до права різних народів і тих чи інших цивілізацій – європейський (християнський), ісламський, індо-буддійський, китайсько-конфуціанський, японський типи праворозуміння; залежно від ототожнення та розмежування права і закону – легістський та юридичний, або також позитивістський і непозитивістський; залежно від форм буття права – природно-правовий, юридико-позитивістський і соціологічний типи праворозуміння; залежно від історичних епох – праворозуміння епохи модерну, або класичне праворозуміння, й праворозуміння епохи постмодерну, або постнекласичне праворозуміння, чи класичне і некласичне праворозуміння[5].

    Найпоширенішою підставою для виокремлення підходів до розуміння права є юридико-світоглядний (онтологічний) критерій, тобто вихідні концептуальні ідеї (наддержавно-природні, державні чи реально-життєві), які відображають справжні аспекти права як соціокультурного феномена. На науковому (теоретичному) рівні сформувалися такі основні (класичні) підходи до розуміння права:

    1. Природно-правовий (юснатуралістичний, ідеологічний) підхід до розуміння права бере свій початок у Стародавніх Греції та Римі, пов'язаний з поглядами Демокріта, Сократа, Платона, Арістотеля, грецьких і римських стоїків, М.Т. Цицерона, Ульпіана та інших давньоримських юристів. В епоху Середньовіччя основні ідеї цього підходу були розвинуті у працях Т. Аквінського, а в період Нового часу – Г. Гроція, Б. Спінози, Дж. Локка, Вольтера, Ш.Л. Монтеск'є, Ж.Ж. Руссо, І. Канта, Г.В.Ф. Гегеля, О.М. Радищева та ін. Починаючи з Нового часу і Просвітництва моральна вимога природного права втілюється в ідеї прав людини. Сучасні теорії природного права (так званого відродженого природного права) ґрунтуються на ідеях божественного порядку буття (неопротестантизм), самореалізації вищого об'єктивного розуму (неогегельянство), апріорних цінностей (феноменалізм), природи речей (неокантіанство), існування абстрактної людини (екзистенціалізм), історичного праворозуміння (герменевтика) тощо[6].

    Природно-правовий підхід до розуміння права основний акцент робить на праві як духовному, надпозитивному (надюридичному) феномені, ідеалах справедливості, моральності, індивідуальної свободи, рівності, невідчужуваних правах людини, суспільної злагоди та інших цінностях, без яких право просто немислиме. Вихідна форма буття права – суспільна свідомість, ідея, уявлення про право, важливою складовою якого є природні, невідчужувані права людини. *Лейтенант Бокалов* Природне право є вічним і незмінним, воно супроводжує людство з моменту його виникнення. Природне право – це вимоги, породжені самим людським буттям – право на життя, свободу, рівність, власність, безпеку. У просторі природного права діють правові принципи-аксіоми, що одночасно є моральними імперативами: не посягай на життя іншої людини та її майно, дотримуйся обіцянки, віддай кожному своє та ін. Свобода і справедливість, а не норма – ключові поняття природно-правового підходу. Свобода – це можливість діяти на власний розсуд, не порушуючи прав інших людей. З нею тісно пов'язана справедливість, що розуміється як стримування людського егоїзму задля рівноваги в суспільних відносинах.

    Головною особливістю природно-правового мислення є критична оцінка позитивного права з позицій моралі, розмежування права та закону. У разі суперечності між природним і позитивним правом перевагу має природне право. Мораль – не просто бажана властивість, яку потрібно запровадити у право, а радше суттєвий елемент права, яким воно є насправді[7]. Головним джерелом права є сама природа, а не воля законодавця. Природні права належать людині від народження, вони закладені в самій її сутності й однакові для всіх.

    Традиційне чисте природно-правове поняття права отримується в разі, якщо робиться акцент на правильності змісту й не надається значення належному встановленню та соціальній дієвості. Таке "жорстке" природне право резюмується у вислові Т. Аквінського: "несправедливий закон не є законом узагалі". Проте за сучасних умов більш поширеним є "м'яке" природно-правове праворозуміння: правова система в цілому має демонструвати прагнення відповідати моральним стандартам, а окремі норми позитивного права можуть втрачати правовий характер лише у випадку, коли вони є вочевидь несправедливими. Така позиція має назву "непозитивізм" (Р. Алексі).

    Природно-правовий спосіб мислення, в силу закладеної в ньому критичної настанови, набуває особливої соціальної значущості в перехідні періоди розвитку суспільства, що характеризуються загостренням суперечностей між ідеалом і дійсністю, новими прогресивними прагненнями і старим позитивним правом, або, інакше кажучи, досвідом переживання несправедливості. Тому найбільш активно і плідно природно-правові концепції розвиваються в періоди соціальних зрушень, реформ як вимога гуманізації правопорядку.

    Основні ідеї природно-правового підходу до розуміння права не втрачають свого актуального звучання й на теперішній час. Властиве їм прагнення до справедливості та захисту прав людини і всього народу продовжує бути одним з головних напрямів обґрунтування побудови правової держави. Водночас категоричне протиставлення права та закону не сприяє зміцненню законності та правового порядку в суспільстві, провокує невиконання законів під приводом їх неправового змісту.

    2. Позитивістський (нормативістський, юридико-позитивістський, етатистський) підхід до розуміння права виник на ґрунті класичного позитивізму,*Лейтенант Бокалов* тобто філософського напряму, що проголошує єдиним джерелом справжнього (позитивного) знання конкретні (емпіричні) науки, заперечуючи значення філософії як загального методу пізнання. Представниками юридичного позитивізму були Дж. Остін та його послідовники (так звана аналітична школа), К. Бергбом, П. Лабанд, Ж.П. Есмен, Г.Ф. Шершеневич. Право розглядається ними як позитивний факт (догма), що не вимагає аксіологічного осмислення. Право не пов'язане з іншими соціальними явищами (мораллю, релігією тощо). У ХХ ст. юридичний позитивізм набув форми нормативізму, засновником якого був Г. Кельзен.

    Класичний позитивізм визначає право як наказ суверена й пояснює обов'язковість права існуванням у переважної більшості членів суспільства звичаю коритися цим примусовим наказам. Сучасний позитивізм зазвичай пов'язує обов'язковість права з існуванням правила визнання, що визначає умови, які слід виконати, аби певну норму можна було вважати правовою. У кожній правовій системі правило визнання може набувати різних форм. Наприклад, статус певних правил як правових норм може бути пов'язаний з тим фактом, що їх видав уповноважений нормотворчий орган, або з їх давнім існуванням у формі звичаю, або їх зв'язком з судовими рішеннями. Спираючись на це, позитивісти вважають, що авторитет правила визнання переходить на норми права, зумовлює їх обов'язковість. У сучасному аналітичному позитивізмі виокремлюють два основні напрями: "м'який позитивізм" і "жорсткий позитивізм". "М'які" позитивісти (Г.Л.А. Гарт) допускають можливість існування традиції вважати правом ті правила, які відповідають моралі, але якщо така можливість зафіксована в позитивному праві, насамперед, у конституції (Дж. Коулмен). "Жорсткі" позитивісти (Є. Булигін, Дж. Раз) наполягають на тому, що мораль за жодних обставин не може бути критерієм юридичної чинності норми права[8].

    Позитивістський напрям праворозуміння ґрунтується на тому, що необхідного зв'язку між правом і мораллю не існує, закон і право ототожнюються, владна примусовість ідентифікується в якості визначальної ознаки права. Тому правило поведінки будь-якого довільного змісту може бути правовим, а його несправедливість не є підставою для заперечення його правового характеру. Вихідна форма буття права – норма права. При цьому права людини розглядаються як такі, що даровані державою, тобто людина ставиться у пряму залежність від останньої. Предметом юридичної науки є "право у власному розумінні", позитивне право, незалежно від того, справедливе воно чи несправедливе. Позитивне право – це чинне в певному суспільстві право, що розглядається в аспекті його конкретно визначених змісту та форми, тобто таким, яким воно безпосередньо виступає як регулятор суспільних відносин. Позитивістський підхід до пізнання права зосереджує увагу на нормативно-інституційних аспектах природи права, без яких такі його вимоги як формальна визначеність, точність, передбачуваність, упорядкованість, однозначність, стабільність є недосяжними. Проте некритичне ставлення до закону гальмує розвиток права. З позицій цього підходу виправданою є будь-яка несправедливість, якщо вона встановлена законом. Найважливішими напрямами розвитку права юридичний позитивізм розглядає його об'єктивацію, деідеологізацію, систематизацію, класифікацію, а також тлумачення.

    3. Соціологічний підхід до розуміння права концептуально сформувався у другій половині XIX ст. у межах школи "вільного права". *Лейтенант Бокалов*Основоположниками соціологічного типу праворозуміння вважають Р. Єринга, Є. Ерліха, О.В. Холмса, Р. Паунда, Л. Дюгі, Ф. Жені та ін. Прихильники цього підходу до розуміння права представляють різні його напрями: "вільне" право, соціологічну юриспруденцію, правовий реалізм тощо. Проте всі вони вважають, що не слід змішувати правову можливість із правовою дійсністю, підкреслюють контраст між формальним правом (правом у нормативно-правових актах, судових прецедентах тощо) та реальним правом (правилами, за якими в дійсності функціонує суспільство, "живим правом"). Саме тому, на їхню думку, пошук права здійснюється шляхом дослідження не лише формальних джерел, а й суспільних відносин, судових рішень.

    Соціологічний підхід до розуміння права ґрунтується на тому, що право існує в нерозривному зв'язку з суспільними відносинами, які й є об'єктом правового регулювання, а тому норми права слід аналізувати спільно з усіма соціальними умовами, що склалися і в яких діє певна правова система[9]. Вихідна форма буття права – суспільні відносини, відносини, що складаються у сфері правореалізації та правозастосування. Лише право в дії є "живим правом", право ж у тексті норм закону – "мертве". Право являється тим, що фактично здійснюється судами й іншими суб'єктами у сфері правозастосування. Право ж, яке міститься на папері (писане право), є тільки ймовірним правом: його норми лише допомагають точніше передбачити, як суд вирішить справу. Право – це тільки прогноз, як діятимуть судді. Писане право не може передбачити всього, оскільки лише юридична практика здатна наповнити це право конкретним змістом, розкрити і доповнити його, зробити реальним. Право – це частина життя, що змінюється разом з навколишньою дійсністю, тому право може існувати поза буквою закону.

    Для соціологічного напряму характерне прагматичне розуміння права як засобу досягнення конкретних соціальних, економічних та етичних цілей шляхом балансування різних інтересів і цінностей, пошуку розумного компромісу. Оскільки право виступає результатом боротьби конкретних життєвих інтересів, соціологічний підхід до розуміння права зосереджує увагу не на логічному аналізі норм права (як аналітичний юридичний позитивізм), не на встановленні зв'язку права і моралі (як школа природного права), а на дослідженні фактичних правовідносин, оцінюванні інтересів і потреб, з'ясуванні різноманітних економічних, соціологічних і психологічних чинників, що впливають на застосування норм права до конкретних життєвих випадків і в такий спосіб визначають справжнє обличчя права. Прихильники соціологічного підходу до інтерпретації права переносять акцент з абстрактних ідеалів і нормативно-правових текстів у площину конкретного, динамічного функціонування права, його дії в реальному житті, насамперед у правовідносинах та юридичних рішеннях, без чого ідеали та юридичні тексти перетворюються на декларації й перестають бути правом.

    Слабкою стороною цього підходу є відсутність чітких меж між правом і юридично значущою поведінкою. При цьому втрачаються критерії для розрізнення правомірної та протиправної поведінки. Перенесення всієї ваги правотворчості на осіб, які застосовують право (судді, адміністратори), ставить під сумнів поділ державної влади, підвищує небезпеку адміністративного й суддівського свавілля.

    4. Інтегративний (інтегральний) підхід до розуміння права виник на основі полілогу всіх шкіл і течій у сучасному правознавстві як західних, так і східних. Цей підхід до праворозуміння полягає не в механічному поєднанні суперечливих, еклектичних позицій, а в синтезуванні теоретично значущих аспектів, опрацьованих конкуруючими науковими теоріями, виходом на новий рівень їх узагальнення та осмислення. Такими формами буття права, що становлять ядро праворозуміння, є правова ідея чи правосвідомість (природно-правовий підхід), норма права (позитивістський підхід), правовідносини (соціологічний підхід)[10].

    Засновником інтегративної юриспруденції вважається американський юрист і філософ права Дж. Холл, який намагався поєднати положення теорії природного права, юридичного позитивізму та соціологічного розумінням права на засадах як теоретичного пізнання, так і практичного досвіду. Право для вченого як норма і право, як процес її реалізації не повинні аналізуватися окремо, натомість вони становлять одне ціле та мають розглядатися в тісному взаємозв'язку. Правом є і нормативн0-правовий акт, і конкретна дія офіційної особи, і правова свідомість. Саме інтегративна юриспруденція, на його переконання, покликана стати найбільш "адекватною юриспруденцією", яка буде осередком переосмислених головних ідей, сумісних з багатьма правовими теоріями, концепціями, кожна з яких має власний доробок. Як підсумок інтегративна юриспруденція виступає синтезом таких класичних підрозділів правової думки як правова онтологія, правова аксіологія, соціологія права й формальна юридична наука.

    У межах цього підходу стверджується, що сучасна юриспруденція потребує переосмислення своїх теоретичних підвалин у напрямі їх інтегральності, тобто адекватності цілісній природі права, системній єдності форм його виявлення. Центральною ланкою такої концептуалізації праворозуміння пропонується визнати ідею, згідно з якою природа права полягає не в його наперед заданості в організації самої дійсності чи осмислюючого її людського розуму, а в постійному "самостворенні" права в процесі інтерактивності його суб'єктів[11]. Серед некласичних концепцій інтегративного типу праворозуміння заслуговують на увагу комунікативна концепція (Ю. Габермас, Р. Алексі), згідно з якою право мислиться як таке, що констатується (обґрунтовується, існує, відтворюється) в комунікації через аргументацію в дискурсі або навіть ототожнюється з комунікативною взаємодією; феноменологічна концепція (А. Райнах, Г. Гуссерль), у межах якої право є полем чистих правових закономірностей, які в усіх сенсах існують незалежно від природи: людського пізнання, організації людини, фактичного розвитку світу. Таким чином, інтегративне розуміння права є наслідком теоретичного пізнання та практичного освоєння правової реальності, що базується на комплексному використанні досягнень різних підходів до осмислення права, які у своїй гармонійно синтезованій єдності відображають широке, багатоаспектне бачення права: його сутності (природи), джерел, процесів формування і функціонування, цінності та призначення в житті окремої людини, суспільства і держави в цілому.

    Поряд із проаналізованими вище основними підходами до праворозуміння юридичній науці відомі й інші напрями пізнання права, зокрема генетичний, системний, інструментальний, функціональний, марксистський, психологічний та ін. З метою комплексного висвітлення найбільш загальних закономірностей і тенденцій розвитку сучасного праворозуміння додатково охарактеризуємо останній підхід.

    Так, психологічний підхід до розуміння права виник у XIX ст., а найбільшого поширення отримав на початку минулого століття. Його представниками були Л.Й. Петражицький, Є. Бірлінг, Г. Тард, Л. Кнапп, Ж. Гурвіч, М.А. Рейснер та ін. У межах психологічного підходу право розглядається як особлива форма (різновид) психічних переживань ('юридичних емоцій"), що мають імперативно-атрибутивний характер і виконують дві функції: дистрибутивну (розподіл предметів, котрі наділені певною економічною цінністю) та організаційну (наділення одних осіб правом наказувати іншим). Іншими словами, все те, що людина переживає у своїй свідомості як взаємні права та обов'язки, є правом. Мораль і право належать до єдиної категорії психічних переживань (емоцій). Однак відмінність між ними полягає в тому, що мораль – це сфера обов'язків, тоді як право – це сфера пов'язаних між собою прав та обов'язків. У межах цього підходу право як феномен психічного світу диференціюється на інтуїтивне і позитивне право, а також офіційне й неофіційне. Позитивне право (наприклад, закони, прецеденти, звичаї) пов'язане з існуванням у свідомості індивіда "нормативних фактів", тобто тих явищ, які сприймаються індивідом у його свідомості як "зовнішні правовстановлені факти". Інтуїтивне право являє собою ті імперативно-атрибутивні переживання (переконання), які не виводять свого авторитету з якихось зовнішньо встановлених фактів ("нормативних фактів"). Інакше кажучи, позитивне право має у свідомості людини гетерономний характер, тоді як інтуїтивне право є автономним. У свою чергу офіційне право – це те право, яке підтримується судами та іншими органами держави (тобто "офіційними" органами влади); тоді як неофіційне право – це те право, яке не користується визнанням і підтримкою держави та її органів. Психологічний підхід до розуміння права мав значний вплив на розвиток соціології права[12].

    Розглянуті вище підходи до розуміння права є свідченням його складної та багатоаспектної природи. Кожен з типів праворозуміння має свої переваги та недоліки, їх поява і розвиток зумовлені історичним поступом суспільства й засвідчують соціальну цінність права в житті людини. Підтримуючи зміст одних з цих підходів і відхиляючи інші, варто в кожному з них відшукати те раціональне зерно, яке допомагає краще осягнути сутність права та його соціальне призначення.

    Таким чином, праворозуміння є ідейним фундаментом юридичної науки та практики. Засноване на науковому обґрунтуванні правових явищ, належній правовій культурі, відповідній правосвідомості людей, праворозуміння у громадянському суспільстві та правовій державі зорієнтоване на гуманістичне розуміння права як соціальної цінності й одного з найважливіших надбань цивілізації. Як складному соціальному явищу, праворозумінню, наділеному суб'єктивно-особистісним забарвленням і специфічними значеннєвими акцентами, властиве усвідомлення не лише фактичної правової реальності, а й правових моделей майбутнього. Як наслідок, прогностична спрямованість праворозуміння є рушійною силою правової реформи.


    2. Поняття, сутність і цінність права

    Передовсім право постає як явище, що виникає разом з соціальними формами життєдіяльності, функціонує в суспільстві, забезпечує його стабільність і розвиток, змінюється разом з тенденціями та напрямами суспільного поступу. У суспільстві з різноманіттям індивідуальних прагнень і соціальних відносин право набуває значимості універсального, найбільш придатного й ефективного засобу розмежування та узгодження суспільних інтересів, попередження і вирішення конфліктів. За умов демократії воно виступає необхідною складовою соціальної взаємодії, опосередкованою правилами поведінки, суб'єктивними правами та юридичними обов'язками учасників суспільних відносин, процедурами їх реалізації, діяльністю публічних інститутів стосовно забезпечення виконання правових норм. Право є саме таким способом організації та інтерпретації певних аспектів суспільного життя та буття людини, за відсутності якого розпадається сам соціальний світ.

    В індоєвропейській мовній сім'ї слово "право" має такі первинні значення як "справедливість" (лат. jus) та "прямий" – (лат. directus, dirigo – вирівнювати, випрямляти, направляти, визначати). Такий підхід до розуміння права став основою для формування сучасної юридичної термінології – юриспруденція, юрист, юрисдикція, юстиція тощо. Звідси і більшість слів, що позначають право в мовах різних країн: diritto (італ.), droit (франц.), recht (нім.), right (англ.). Тісно спорідненими з розумінням правості (правильності), правди та справедливості є й давньоруське "правъ". Нині слово "право", маючи значний культурологічний потенціал, широко вживається в різноманітних сферах суспільного життя, застосовується в різних значеннях. Серед них основними є: наявність власного інтересу ("моє право"); свобода волевиявлення ("можливість"); гарантованість власної поведінки ("безперешкодність вчинку"); вимога до поведінки інших осіб ("забезпеченість обов'язком"); сукупність певних правил поведінки – "правил гри" ("об'єктивне право"), правильність, правдивість ("відповідність правилам поведінки"); справедливість, антипод свавілля ("порядок суспільних відносин") та ін.[13]

    Теорія держави та права як юридична наука вивчає насамперед позитивне (юридичне, спеціальносоціальне) право як таке, що створюється людьми та їх інститутами, існує як фактичне явище у формі різноманітних правових актів. Чинне в суспільстві позитивне право є формально визначеним та забезпечується державою. Цим позитивне право відрізняється від природного (загальносоціального) права, яке не залежить від держави. Природне право як сукупність прав і обов'язків має загальносоціальне, людське, тобто недержавне походження. Воно є продуктом нормальної життєдіяльності людини, а не держави, належить людству в цілому та кожній людині окремо. Саме природне право є основою невід'ємних, природних прав людини.

    Подібне розмежування права існує з періоду античності. Так, у II ст. римський письменник і філолог Авл Геллій переклав латиною грецькі слова "за природою" та "за обдуманим рішенням (встановленням)" як naturalis (природне) та positivus (позитивне). З латинської мови вони перейшли в більшість європейських мов як назви двох видів права – природного та позитивного[14]. Термін же "позитивне право" в його протиставленні праву природному, одним з перших застосував середньовічний католицький теолог П. Абеляр.

    У свою чергу позитивне право розглядається у двох значеннях як:

    Між об'єктивним і суб'єктивним правом існує тісний взаємозв'язок. Об'єктивне право певною мірою відображає "статику" юридичної форми, а суб'єктивне – "динаміку", оскільки безпосередньо пов'язане з людською поведінкою (діяльністю). Так, мається на увазі об'єктивне право, коли вказується на те, що право щось дозволяє чи забороняє. Про суб'єктивне право йдеться, наприклад, у тому випадку, коли стверджується, що певна людина має право на освіту. Виокремлення права в об'єктивному та суб'єктивному значеннях існує в юридичній науці тривалий період, адже характерне ще римській юриспруденції, а згодом було запозичене більшістю європейських правових систем. Варто підкреслити, що в сучасних умовах призначення об'єктивного права полягає передусім у закріпленні, охороні та захисті суб'єктивного права.

    Окрім того, словом "право" можуть позначатися природні права людини, які визнаються в сучасному світі невід'ємними і невідчужуваними від особи. Це передусім права на життя, гідність, безпеку і недоторканність, свободу пересування, належний рівень матеріального забезпечення та ін. Права людини закріплюються в міжнародних актах і національних конституціях, а на демократичну державу покладається обов'язок їх забезпечувати.

    З огляду на те, що в загальнотеоретичному правознавстві об'єктивне право має винятково юридичний (універсальний, регулятивно-охоронний) зміст, саме це розуміння (значення) права стане предметом розгляду в межах цього та наступного питань теми.

    Різноманіття підходів до розуміння права зумовлює існування різних його дефініцій, кожна з яких є результатом осмислення певного аспекту права й жодна з них не є перешкодою для можливості існування всіх інших. На підставі узагальнення різних точок зору можна запропонувати таку дефініцію: правоце загальнообов'язковий, свідомо-вольовий, формально визначений, нормативний регулятор суспільних відносин, що відповідає визнаній у суспільстві мірі справедливості, свободи та рівності, встановлений чи санкціонований державою або іншим уповноваженим суб'єктом правотворчості та забезпечується ними, включаючи можливість застосування державного примусу.

    Ознаки права:

    Питання сутності права пов'язано з проблемою праворозуміння, існуванням різноманітних напрямів юридичного знання і використанням відмінних методик пізнання права. У філософії під сутністю явища (предмета) розуміється сукупність найбільш важливих і стійких якостей, відносин або властивостей, що складають його основу, визначають глибинну природу та зв'язки, які впливають на всі інші характеристики.

    Сутність праваце внутрішня цілісність усіх його багатоманітних якостей (властивостей). Вихідне розуміння сутності права пов'язане з сутністю людини. Сутність людини наддержавна – не держава створює людину, а людина державу. Людина є основною метою, засобом і сенсом права.

    Сутність права полягає в тому, що воно одночасно є:

    Сутність права багатоаспектна. Вона не може бути зведена до єдиного вузько спрямованого розуміння, а тому потребує використання різних форм і методів її пізнання залежно від історичних обставин, умов і цілей наукового дослідження. Так, поряд з окресленим вище загальносоціальним аспектом сутності права в юридичній літературі виокремлюють також класовий, релігійний, національний, расовий та інші підходи до розуміння сутності права, в межах яких відповідні класові, релігійні, національні або расові інтереси будуть визначальними для організації правового життя суспільства.

    На сутність права впливають особливості соціально-економічного ладу, політичної структури держави, а також культури, ідеології та традицій суспільства. Право побудоване на трьох "китах". Це – мораль, держава та економіка. Право виникає на ґрунті моральності як відмінний від неї метод регулювання; держава надає праву офіційності, гарантованості, сили; економіка – основний предмет регулювання, першопричина виникнення права, оскільки це сфера, де моральність як регулятор виявила свою недостатню спроможність[19].

    У сучасній юридичній науці під впливом такого напряму філософії як аксіологія (вчення про цінності) набуває популярності визначення права як цінності, його характеристика в якості безумовного соціального блага. Цінність є здатністю предметів, явищ своїми властивостями та засобами задовольняти певні потреби суб'єкта. Ціннісним змістом пронизане все людське життя. Цінності – серцевина світогляду людини, міра значущості речей, явищ і подій.

    Цінність права це здатність права завдяки притаманним йому змістовим і формальним властивостям задовольняти особисті, суспільні та державні потреби в упорядкованості, безпеці, свободі, справедливості тощо. Цінність права слід сприймати як шкалу виміру самого права, оскільки цінність – це те сутнісне, що дає змогу праву залишатися самим собою. Цінність права в суспільстві безпосередньо зростає з поєднанням у його змісті інтересів особи, суспільства і держави загалом, що характеризує право як унікальний феномен, здатний забезпечити організованість, узгодженість, стабільність і динамічність суспільних відносин.

    Основні аспекти цінності права:

    Цінність права має специфіку стосовно різних суб'єктів, що дозволяє розглядати її в таких вимірах:

    Таким чином, право є способом людського життя, одним з найпотужніших засобів самоорганізації суспільства. Воно виступає чинником збереження цілісності й консолідації соціуму, оберігаючи його від хаосу. Право зорієнтоване на регламентацію функціонування та розвитку суспільства й одночасно на відособлення особи, забезпечення кожній людині простору для задоволення її інтересів, розвитку власних здібностей, що потрібно як для повноцінного життя, так і для ефективного використання цього потенціалу суспільством. Право гармонізує інтереси особи і суспільства, різних соціальних груп, приводить їх до оптимальної рівноваги та створює умови для плідної співпраці.


    3. Принципи права як основа діяльності поліції

    Однією з визначальних характеристик, що свідчить про своєрідність права в певних заданих координатах часу та простору, є принципи права. Уже за часів античності зверталась увага на те, що принцип є найважливішою частиною всього (principium est potissima pars cuiuquc rei). Поза всяким сумнівом, це твердження є істинним стосовно права. Принципи права мають безпосередній зв'язок з переважною більшістю ключових загальнотеоретичних питань як-от: сутність права, норма права, правовий акт, правове регулювання, правова система тощо. Вони пов'язують право з політикою, економікою, духовним життям суспільства, забезпечують єдність різних правових процесів, форм, теорій, ідей і концепцій, поняттєво-категоріальних рядів[21].

    У теорії держави та права традиційно використовується етимологічне значення слова "принцип" (від лат. principium – первісне, визначальне, те, від чого походить усе інше) – засада, основа, керівна ідея, вихідне положення будь-якого явища (учення, організації, діяльності тощо). Категорія "принципи права" має використовуватися в усіх випадках, коли йдеться про відправні засади та ідеї, що належать юриспруденції.

    Принципи права це найбільш загальні та стабільні засади, що сприяють утвердженню і забезпеченню суспільних цінностей, виражають сутність права та визначають напрями його подальшого розвитку.

    Ознаки принципів права:

    У сучасній юридичній науці виокремлюють такі види принципів права:

    1. За формою нормативного вираження:

    2. За змістом (функціональним призначенням):

    3. За сферою дії (ступенем, сферою поширеності):

    Таким чином, принципи права є синтезуючими засадами, об'єднуючими зв'язками, практичною основою виникнення, становлення і функціонування багатьох правових і державних явищ. Вони визначають правотворчу, правореалізаційну, правозастосовну та правоохоронну діяльність, координують функціонування механізму правового регулювання, виступають критеріями оцінки правомірності дій соціальних суб'єктів, формують правове мислення і правову культуру, цементують систему та структуру права. З огляду на це, правову реформу в Україні, від якої значною мірою залежить побудова правової держави і громадянського суспільства, необхідно проводити, ґрунтуючись на принципах права[31]. Водночас до найбільш пріоритетних завдань розвитку та підвищення ефективності функціонування вітчизняної правоохоронної системи належить закріплення і забезпечення належної реалізації принципів права в діяльності поліції, працівники якої, як вартові демократії, у справі підтримки правового порядку перебувають на передньому рубежі охорони та захисту прав і свобод людини.


    4. Функції та структура права

    Роль права в суспільному житті розкривається через притаманні йому функції. Категорія "функція" є однією з центральних категорій теоретичної науки, за допомогою якої в літературі розглядаються питання сутності, соціального призначення явищ, висвітлюється спрямованість їхнього впливу. У філософії інтерес до категорії "функція" зростав з поширенням у різних галузях науки функціонального методу дослідження. Функція – це філософська категорія, що виражає призначення певного елемента в межах цілого. Загалом функція висвітлює всі існуючі взаємовідносини та забезпечує їх динаміку[32].

    Функціональний аспект завжди наявний у характеристиці таких глобальних явищ як право, держава, правова система, політична система суспільства, а також під час висвітлення інших явищ, таких як апарат держави, орган державної влади, юридична відповідальність та ін. Без функціонального аспекту система уявлень стосовно об'єкта вивчення була б не такою яскравою, повноцінною, а навпаки – збіднілою й урізаною. У теорії держави та права питання функції висвітлюється, як правило, через поняття основних напрямів, що в цілому відображає стан і рівень наукових уявлень стосовно пізнання соціальної ролі, функціонального призначення того чи іншого правового та державного явища.

    Функції праваце основні напрями дії права на суспільні відносини з метою їх упорядкування, що визначаються його сутністю та соціальним призначенням.

    Ознаки функцій права:

    У суспільстві право виконує найрізноманітніші функції. В юридичній літературі за сферами дії права на суспільні відносини виокремлюють такі види функцій права:

    До загальносоціальних функцій права відносяться такі:

    Поряд з розглянутими вище, в навчальних і наукових працях виокремлюють додатково такі загальносоціальні функції права як політична, економічна, гуманістична, аксіологічна, онтологічна та ін.

    У свою чергу до спеціальноюридичних функцій права належать такі:

    Варто зауважити, що поділ функцій права на регулятивну та охоронну є в певній мірі умовним, оскільки між регулюванням та охороною суспільних відносин не можна провести чітку межу. Як регулятивна, так і охоронна функції права покликані реалізувати основне соціальне призначення права – впорядкування суспільних відносин, забезпечення стабільності та правопорядку в суспільстві. Крім того, в юридичній літературі поряд з регулятивною та охоронною виокремлюють додатково інші спеціальноюридичні функції права, зокрема захисну, компенсаційну, обмежувальну, поновлювальну, стимулюючу та ін.

    Функції права реалізуються через систему права (галузі, інститути, норми права), форми (джерела) права, а також шляхом відповідної діяльності органів державної влади, зокрема поліції, та інших уповноважених суб'єктів. Забезпечення ефективності функціонування права включає два основних напрями: по-перше, розвиток та вдосконалення права і правової системи, формування загальносуспільної атмосфери поваги до права і до базових правових і праволюдинних цінностей, підвищення рівня правової культури в усіх сферах суспільних відносин; по-друге, реформування діяльності держави та її органів, що покликане забезпечити нормативний розвиток права, сприяти реалізації як окремих функцій права, так і системи функцій права в цілому, гарантувати дієвість та ефективність правового регулювання суспільних відносин, підтримувати на належному рівні правопорядок[36].

    Вивчення функцій права передбачає звернення до його структурної характеристики. Якщо це співвідношення відтворити у філософських термінах, функція виступатиме змістовою, структура – формальною характеристикою права. За змістом право є чинником (типом, способом) соціального регулювання. Це підтверджується не тільки історичною реальністю, а й відповідними теоретичними висновками: право завжди розумілося як чинник, що спрямовує людську поведінку і впорядковує суспільство. За своєю природою, генезисом, порядком здійснення правове регулювання не є ні раціональним, ні доцільним; воно є об'єктивною, внутрішньою реакцією суспільства на ускладнення його організації, накопичення суперечливих відносин і зв'язків між його внутрішніми елементами. Від інших типів соціального регулювання право відрізняється саме функціональним навантаженням, яке полягає в організації відносин між людьми та групами як між рівними, взаємовідповідальними суб'єктами, причому взаємна відповідальність забезпечується зовнішнім відносно цих суб'єктів примусовим впливом. Поняття "функція" разом з поняттям "структура" належить до найбільш розроблених категорій поняттєвого апарату аналізу суспільних систем. Право – багатовимірне явище, яке має складну внутрішню будову, між її елементами існують генетичні, функціональні та ієрархічні зв'язки.

    Структура праваце внутрішня будова права, спосіб закономірного зв'язку між його взаємозумовленими та взаємодіючими елементами. У структурі права виокремлюють такі елементи:

    За методом правового регулювання:

    За функціональним призначенням:

    За субординацією у правовому регулюванні:

    Таким чином, у ході проведення правової реформи необхідно підвищити ефективність функціонування права та вдосконалити його структуру. При цьому правова реформа, що запланована як прогресивна зміна у змісті норм права, здійснюється за схемою, заданою об'єктивною, непідвладною суб'єкту реформування будовою права. Більше того, життєздатність нового багато в чому залежить від сумісності з уже визначеними функціями та структурою права, їх здатністю озброїти наміри реформаторів необхідним правовим інструментарієм.