Навчальні матеріали

7. Нормативна основа правоохоронної діяльності

  • Мультимедійна презентація
  • Контрольні питання
  • Завдання для самостійної роботи
  • Додаткові завдання
  • Теми рефератів
  • Тестовий контроль знань
  • 1. Соціальні норми: поняття, ознаки та види. Їх вплив на правоохоронну діяльність
  • 2. Норма права та її структура
  • 3. Система права як внутрішній вияв нормативної основи правоохоронної діяльності
  • 4.  Система законодавства: поняття, ознаки та структура
  • 5. Систематизація законодавства
  • 6. Юридична техніка: поняття, види
  • Викладені у цій темі наукові положення допоможуть впевнено орієнтуватися в розгалуженій системі права й достатньо складній системі законодавства. У загальнотеоретичному аспекті розглянуто поняття та види правових норм як основи реалізації законодавства України. Визначено роль правової норми під час встановення та застосування її в діяльності уповноваженими суб'єктами з метою регулювання суспільних відносин, що позначаються на становленні суспільної правосвідомості й підтриманні правопорядку. Аргументовано, що для якісної реалізації норм законодавства юридична конструкція не повинна становити виняток із загальних юридичних положень, а має бути узгодженою з ними, а реалізація покладених на неї завдань є необхідним і логічним висновком. Формуванню або вдосконаленню вмінь та навичок безпосередньо сприяють знання системи права та системи законодавства.


    1. Соціальні норми: поняття, ознаки та види. Їх вплив на правоохоронну діяльність

    З метою забезпечення верховенства права, законності, безпеки держави та її громадян одним з пріорітетних завдань залишається вдосконалення правової системи й підвищення ефективності правового впорядкування суспільних відносин. Важливим кроком на шляху до його реалізації є ґрунтовне науково-теоретичне вивчення сутності й особливостей нормативного регулювання правоохоронної діяльності.

    У цьому контексті розвиток сучасної цивілізації зумовив становлення та функціонування системи соціальних норм, що є необхідною умовою життєдіяльності суспільства, засобом суспільного управління та організації діяльності держави, об'єднань громадян й окремих індивідів шляхом узгодженої взаємодії людей. Регулювання, що здійснюється за допомогою соціальних норм, відображає досягнутий рівень економічного, соціально-політичного та духовного розвитку суспільства. Норми, що регулюють суспільні відносини, відображають і конкретизують дію об'єктивних законів, тенденцій суспільного прогресу, історично обумовлених закономірностей[1].

    У юридичній енциклопедичній літературі поняття "норма" потлумачено як міжгалузеву категорію, яку використовують для узагальнення певної сукупності людських знань про природу й суспільство. У природознавстві норму визначають як встановлену міру, середню величину або стан матеріального об'єкта. У суспільствознавстві норма означає порядок, правило, що встановлює певний спосіб поведінки людей і є продуктом творчості соціальних суб'єктів, зацікавлених у певній спрямованості людських дій[2].

    Упорядковуючи різні сфери життєдіяльності суспільства, норми, які набули чинності, здійснюють регулятивний вплив на нього. Їх поділяють на дві основі групи – соціальні й технічні.[3]. Соціальні норми регулюють відносини між людьми та їх об'єднаннями з метою узгодження інтересів, установлення компромісу, тобто соціальне життя, а технічні норми – відносини людей із зовнішнім світом, тобто взаємодію з технічними та природними об'єктами. Це правила доцільного поводження з предметами природи, різними технічними засобами, знаряддями типу "людина і комп"ютер", "людина і виробництво".

    Працюючи задля задоволення власних потреб й інтересів, людина вступає у відносини з іншими людьми. У процесі різносторонньої діяльності вона встановлює та осмислює необхідні зв'язки, відбуваються обмін інформацією, накопичується досвід, що передається від покоління до покоління. Через суспільні відносини відбувається взаємовплив і взаємодія індивідів, виявляється та формується спільність їх поглядів, думок, настроїв, досягають взаєморозуміння, формують звички, досягають згуртованості і солідарність. Без цих відносин людина не може існувати: для неї важливо не тільки задовольняти життєві потреби, а й перебувати у відносинах з іншими індивідами. Відтворення цих відносин згодом стає особливою потребою людей і перетворюється на порівняно самостійну сферу їх життєдіяльності. Цей процес має безперервний та систематичний характер, його підтримують спеціальними засобами – соціальними нормами. Саме вони регламентують діяльність учасників суспільних відносин, надаючи їм ознак логічності та впорядкованості[4].

    *Лейтенант Бокалов* Соціальні норми виконують регулятивну роль, визначають еталони (зразки) поведінки особи. Тобто, обов'язковості нормам надає не стільки держава, скільки психолого-ментальна установка адресатів (носіїв) норми. Останні є засобом узгодження інтересів людей, їх груп і суспільства загалом. Норма може накладати конкретні обмеження на діяльність особи. Однак це стосується лише норм, що забороняють (так званих табу). Є також інші норми, що дозволяють певні види діяльності. Проте слово "певні" частково засвідчують про обмеження. Загалом одні соціальні норми спрямовані на обмеження конкретних дій, інші – на створення умов діяльності особи, бажаної для суспільства[5].

    До виникнення держави в суспільстві переважали норми-звичаї та норми-традиції, що регулювали суспільні відносини, відображали й конкретизували дію об'єктивних законів, тенденцій суспільного розвитку, тобто таких норм, які діють з природно-історичною необхідністю. Етапи розвитку суспільства позначаються на значущості певного різновиду соціальних норм. У державно-організованому суспільстві виникають нові правила соціальної регуляції, серед яких важливе місце посідають норми моралі та норми права.

    Усвідомлення та сприйняття людиною соціальних норм можуть варіюватися залежно від рівня її освіти, виховання, особистісного розвитку тощо. Норми, які нав'язують чи впроваджують суспільство, держава, група людей, можуть відповідати або не відповідати інтересам, "внутрішнім" нормам індивіда, його світогляду, ціннісним орієнтирам, переконанням. Ці фактори позначаються на виконанні особою таких норм. Історія розвитку людства засвідчує, що панівні соціальні спільноти свої групові норми можуть видавати за загальнолюдські, обов'язкові для всіх членів суспільства. Інші ж верстви населення, обстоюючи специфічні інтереси, розробляють групові норми, якими вони керуються в житті. Однак, вони здебільшого не мають можливості перетворити їх на загальнообов'язкові правила.

    Сучасна демократична система регулювання суспільно-соціальних відносин має визначати зміст соціальних норм, встановлених громадянським суспільством, відповідати за практичне їх виконання. Члени цього суспільства зобов'язані пізнати, оцінити, опанувати й виконувати соціальні норми, а за невиконання їх мають нести взаємну відповідальність, зокрема моральну.

    Отже, соціальні норми це зумовлені об'єктивними закономірностями загальні правила, що впорядковують поведінку людей у суспільстві, виражаючи волю певної частини або суспільства загалом, та забезпечувані різними засобами соціального впливу. Це не просто правила, оскільки правила діють і в несоціальних утвореннях, таких як граматика, математика, техніка тощо (технічні норми), а правила чітко вираженого соціального спрямування, що є свідомим, вольовим і нормативним регулятором.

    Ознаки соціальних норм:

    У юридичній літературі виокремлюють такі основні функції соціальних норм:

    Складність суспільних відносин зумовлює різноманітність соціальних норм, які в наукових джерелах класифікують за такими основними критеріями:

    1. За способом утворення (виникнення): стихійні норми – виникають несвідомо з природної потреби суспільства в упорядкуванні суспільних відносин; свідомі норми – формуються свідомо у зв'язку з необхідністю не лише впорядкування відносин, а й закріплення прав та обов'язків їх учасників.

    2. За способом закріплення (об'єктивації): усні – наявні у свідомості суб'єктів, їх передають з покоління в покоління; письмові – мають документальну форму закріплення та визначений ступінь обов'язковості.

    3. За суб'єктом прийняття та охорони: норми, які приймає та гарантує держава (правові, політичні); норми, які розробляють, приймають і гарантують громадські об'єднання (корпоративні, релігійні); норми, які розробляє, приймає та гарантує суспільство (норми-звичаї, норми-традиції).

    4. За регулятивними особливостями або способом встановлення: норми-традиції, зумовлені звичкою, природністю формування та утвердження у свідомості людей певного типу поведінки; норми моралі – регулюють поведінку людей шляхом її оцінювання за категоріями добра і зла, справедливості та честі (мораль оцінює поведінку людини за допомогою понять "добрий" і "поганий". Норми моралі, переважно не зафіксовані документально, вони діють як ціннісні орієнтири у свідомості людей); норми-звичаї – це правила, що склалися історично й унаслідок тривалого, багаторазового повторювання стали звичкою людей, внутрішньою потребою їхньої психічної діяльності; норми права – обов'язкові, формально визначені правила загального спрямування, встановлені чи санкціоновані державою або іншим уповноваженим суб'єктом правотворчості й ними гарантовані, що передбачають можливість застосування примусу, з метою ефективного регулювання суспільних відносин; корпоративні норми – встановлювані та забезпечувані об'єднаннями громадян, трудовими колективами, комерційними корпораціями; соціально-технічні – правила необхідного, доцільного поводження людей з предметами природи, знаряддями праці й іншими технічними засобами.

    5. За сферою дії: економічні – регулюють відносини, що виникають у процесі суспільного виробництва, розподілу, обміну та споживання вироблених благ; політичні – упорядковують відносини між класами, націями, народностями, пов'язані з участю їх у боротьбі за державну владу та її здійсненні, з відносинами держави з іншими елементами політичної системи; релігійні – регулюють релігійні відносини, що виникають під час відправлення релігійних культів, задоволення релігійних потреб, визначають устрій церкви, відносини останньої з іншими організаціями та державою[7]; естетичні – містять правила, що регулюють поведінку людей у сфері прекрасного (моди, мистецтва) відповідно до загальних законів творчого пізнання дійсності; екологічні – упорядковують відносини у сфері охорони довкілля; культурні – соціальні норми, що визначають правила культурної поведінки людей, відображають рівень розвитку цивілізації певного суспільства.

    Усі соціальні норми тісно пов'язані та комплексно взаємодіють, тому що в суспільстві не може бути ізольованих сфер життя. Останні є лише аспектами цілісного процесу – соціальної діяльності людей[8].

    Соціальні норми впорядковують різні сфери діяльності людей, зокрема правоохоронну. Це вид соціальної діяльності, що має складну структуру, залежить від ступеня розвитку суспільства, рівня свідомості та правосвідомості людини, правових переконань. Соціальна необхідність правоохоронної діяльності зумовлена чинниками соціалізації та індивідуалізації людини, а також способом спільної життєдіяльності. Соціальна сутність правоохоронної діяльності надає можливість визначити її, з одного боку, як особливий вид соціальної діяльності, а з іншого – як специфічний державно-правовий різновид соціального управління[9].

    Протягом різних етапів історії становлення правоохоронних органів соціальні норми мали вплив на становлення нормативно-правових актів різної юридичної сили, зокрема регулювали діяльність працівників відомства виконання службових обов'язків та в повсякденному житті, встановлювали вимоги уважно й неупереджено ставитися до громадян незалежно від їхнього соціального стану, освітнього рівня, расової чи релігійної приналежності, громадянства, політичних та інших переконань, віку, статі; застосовуючи силу, керуватися гуманістичними принципами, передусім щодо найвищої цінності людського життя; в відносинах з колегами виявляти взаємоповагу, щирість, доброзичливість, товариську допомогу й вимогливість; своїми вчинками та поведінкою, способом життя утверджувати високі принципи чесності та скромності у громадському й особистому житті, нетерпимо ставитися до будь-яких аморальних виявів, активно боротися з цими явищами в колективах правоохоронної системи.

    Реформа органів внутрішніх справ 2015 року, була, напевно, головною ланкою в комплексі заходів з реформування правоохоронних органів України, унаслідок чого було утворено Національну поліцію – центральний орган виконавчої влади в системі Міністерства внутрішніх справ України, що реалізує державну політику у сфері протидії злочинності та забезпечення публічного порядку. Вагому роль наразі відіграють норми Закону України "Про Національну поліцію" від 2 липня *Лейтенант Бокалов*2015 року[10], Закону України "Про Дисциплінарний статут Національної поліції України" від 15 березня 2018 року[11], Про затвердження Порядку складання Присяги працівниками Національної поліції, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 9 листопада 2015 року №1453[12], Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 9 листопада 2016 року №1179[13] тощо, які також зобов'язують керуватися в службовій діяльності й повсякденному житті та поведінці важливими етичними нормами.

    Зокрема, Закон України "Про Національну поліцію" закріплює основоположні правові засади діяльності Національної поліції України як центрального органу виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки та порядку[14]. У зазначеному нормативно-правовому акті увагу приділено принципам діяльності поліції, серед яких: верховенство права, дотримання прав та свобод людини, законність, відкритість і прозорість, політична нейтральність тощо.

    *Лейтенант Бокалов* У ст. 64 Закону України "Про Національну поліцію" закріплено, що, особа, яка вступає на службу в поліцію, складає Присягу на вірність Українському народові, а саме: "…усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю вірно служити Українському народові, дотримуватися Конституції та законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов'язки"[15].

    *Лейтенант Бокалов* Важливість Присяги працівника поліції, пов'язана з тим, що "…це передусім документ, який формально підтверджує перехід особи, пересічного громадянина, у статус повноправного працівника відповідного органу, тобто, вступаючи на службу до Національної поліції України, людина урочисто клянеться виконувати покладені на неї обов'язки …"[16].

    Порядок складання Присяги працівниками Національної поліції нормативно визначений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 9 листопада 2015 року[17]. З метою усунення колізій у чинному законодавстві й підвищення авторитету публічної служби загалом, а також однозначного розуміння щодо виконання обов'язків, передбачених у змісті Присяги, доцільно на законодавчому рівні визначити єдиний підхід до порядку її складання та юридичну відповідальність за її порушення.

    *Лейтенант Бокалов* Обов'язковість дотримання працівником Національної поліції етичних норм є врегульованою на нормативно-правовому рівні. Правила етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 9 листопада 2016 року, № 1179 є "…узагальненим зібранням професійно-етичних вимог щодо правил поведінки поліцейських та спрямовані на забезпечення служіння поліції суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку на засадах етики та загальнолюдських цінностей"[18]; "…поширюються на всіх поліцейських, які проходять службу в Національній поліції України"[19] та їх дотримання "…є обов'язком для кожного поліцейського незалежно від займаної посади, спеціального звання та місцеперебування"[20].


    2. Норма права та її структура

    Норма права є однією з найважливіших правових категорій юридичної науки. Правові норми регулюють основні суспільні відносини, і від того, як і в якій формі їх викладено, безпосередньо залежить можливість реалізації соціально значущих завдань, для чого створено відповідні норми. У правовій державі впорядкування суспільних відносин здійснюють насамперед за допомогою норм права, адже позаправові регулятори соціальної поведінки людини ніколи не були достатніми для врегулювання та примирення людських інтересів, утримання людини в межах вимог, встановлених суспільством. Саме тому в системі соціальних норм норми права відіграють надзвичайно важливу роль. Поняття, структура та види норм права, співвідношення категорій "правова норма", "юридична норма" й "норма права" донині залишаються дискусійними у вітчизняній та іноземній юридичній доктрині. З'ясування чіткої структури норми права необхідне як для теорії права, так і для юридичної практики, передусім для практики нормотворчості та правореалізації[21].

    Здебільшого норму права тлумачать як формально визначене правило загального характеру, що встановлене чи санкціоноване державою або іншим уповноваженим суб'єктом правотворчості з метою регулювання чи охорони суспільних відносин, яке забезпечують можливістю застосування примусу.

    Ознаки норми права:

    Важливе значення для з'ясування змісту, функцій, ролі норм права як правового феномену, окреслення місця в системі права та їх взаємозв'язку в механізмі правового регулювання має висвітлення їх плюралізму за допомогою класифікації за певним критерієм (ознакою).

    Класифікація норм права:

    1. За суб'єктами правотворчості: норми права як результат прямого волевиявлення народу; норми законодавчої влади; норми глави держави; норми органів виконавчої влади; норми органів місцевого самоврядування, територіальних громад тощо.

    2. За предметом правового регулювання: норми конституційного, цивільного, трудового, сімейного, адміністративного, кримінального, екологічного права; норми права соціального забезпечення; норми міжнародного права тощо.

    3. За методом правового регулювання (за способом встановлення диспозиції):

    4. За способом правового регулювання або характером диспозиції регулятивних (правовстановлювальних) норм права:

    5. За функціональним призначенням (спеціалізацією) в механізмі правового регулювання:

    Види спеціалізованих норм права:

    Серед спеціалізованих норм права слід також виокремити й стратегічні норми[33], преюдиції, презумпції, фікції.

    6. За рівнем правового регулювання:

    7. За терміном дії в часі:

    8. За сферою територіальної дії (дією в просторі):

    9. За колом суб'єктів, на яких норма поширює свою дію:

    Розглянута вище класифікація норм права не є вичерпною, оскільки поділ норм права на види можна здійснювати й за іншими критеріями.

    Особливу роль у з'ясуванні складної сутності норми права відіграє окреслення її структури.

    Структура норми права це сукупність чітко визначених елементів, що в процесі взаємодії, у межах єдності наявних між ними зв'язків забезпечують функціональну самостійність норми права. Тобто структура норми права – це внутрішня будова норми, поділ її на певні складові (елементи). Традиційно виокремлюють три елементи норми права: гіпотезу, диспозицію та санкцію. Без диспозиції норма є неймовірною, без гіпотези – безглуздою, без санкції – неспроможною[34].

    Гіпотеза (припущення) – це елемент норми права (частина норми), що вказує на конкретні життєві обставини (умови), наявність або відсутність яких надає можливість суб'єктам права реалізувати закріплені в диспозиції права й обов'язки.

    Гіпотези норм права класифікують за такими критеріями:

    1) кількість обставин (умов), передбачених гіпотезою норми права:

    2) форма вираження:

    3) ступінь визначеності:

    Диспозиції норм права класифікують за такими критеріями:

    1) кількість варіантів поведінки:

    2) склад (характер) варіантів поведінки:

    3) спосіб викладення правила поведінки (прав та обов'язків):

    4) спосіб описання правила поведінки (прав та обов'язків):

    5) ступінь визначеності:

    6) форма вираження (характер охоплених прав та обов'язків):

    Санкція (стягнення) – це елемент норми права, що встановлює невигідні (негативні) наслідки на випадок порушення прав та обов'язків, визначених у диспозиції.

    Призначення необхідного й достатнього покарання для виправлення особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, є запорукою реалізації поставлених перед покаранням завдань[35].

    Санкції норм права класифікують за такими критеріями:

    1) галузева ознака (сфера застосування): конституційна, цивільна, адміністративна, дисциплінарна, кримінальна санкції;

    2) ступінь визначеності:

    3) характер негативних наслідків:

    4) склад негативних наслідків:

    Отже, норма права – це вид соціальної норми, що має складну будову й передбачає чимало різновидів залежно від критеріїв класифікації.


    3. Система права як внутрішній вияв нормативної основи правоохоронної діяльності

    Однією з основних характеристик права, що є не хаотичним набором санкціонованих правил поведінки, а належно впорядкованою, внутрішньо узгодженою, структурованою сукупністю взаємопов'язаних елементів, що взаємодіють, є його система. Увагу слід спрямувати на різноманіття внутрішніх і зовнішніх зв'язків системи, на процес (процедуру) об'єднання основних понять у єдину теоретичну картину, що дає змогу виявити сутність цілісності системи. Застосування цього підходу сприяло появі та розвитку таких юридичних категорій, як правова система, система права, система законодавства тощо.

    Дослідження системи права в сучасній юридичній літературі здійснюють традиційно і навіть "шаблонно"[36]. Науковці зауважують, що "…в англомовній літературі термін "system of law" фактично не використовують, натомість застосовують лексему "Legal System". Тож постає питання: наскільки наявна в межах українського правознавства теорія системи права відповідає сучасним уявленням про право та чи узгоджується із західними концептами, що імплементуються в національне право[37].

    Такі терміни юридичної науки, як "праворозуміння", "нормативно-правовий акт", "права і свободи людини і громадянина", "пересічний громадянин", "підгалузь права", "інститут права", "правотворчість як діяльність держави", "тлумачення права", "тлумачення норм права", "акт застосування норм права", "правова система", "правова свідомість", "правова культура" тощо, нині є складовою понятійного ряду правових систем держав пострадянського простору (у яких превалювало нормативістське розуміння права) і не є властивими західній правовій традиції, що розвивалася на положеннях природно-правової школи[38].

    Здебільшого систему права визначають як об'єктивно зумовлену внутрішню організацію права певного суспільства, що полягає в єдності й узгодженості всіх норм права, їх розподілі (диференціації) за галузями, підгалузями й інститутами.

    Отже, системою права вважають певну форму організації норм права, що діють у державі, такий порядок їх побудови, за якого норми об'єктивного права знаходяться в єдності, узгодженості та взаємозв'язку та диференціюються на інститути, підгалузі та галузі.

    Поняття "система права" відображає не стільки структуру об'єктивного права (хоча й її теж), скільки саме об'єктивне право як певну систему.

    Ознаки системи права:

    Основою побудови системи права вважають два критерії, що використовують в їх єдності та взаємодії та є системоутворювальним фактором – це предмет і метод правового регулювання суспільних відносин. Причому предмет і метод правового регулювання не протистоять один одному – особливості характеристик предмета правового регулювання визначають конкретний зміст і спрямованість методу правового регулювання. Успіх вивчення системних явищ правової дійсності, одним з яких і є система права, залежить від знання його частин, складових. У юридичній літературі поняття "структура права" і "система права" стали розрізняти лише в 1980-х роках. Структура системи права – це спосіб зв'язку та взаємодії елементів у системі, внутрішня будова системи права.

    Визначальними структурними елементами системи права є галузь, підгалузь, інститут і норма права. З огляду на те, що в попередньому підрозділі ми детально розглянули такий елемент системи права, як норма права, вважаємо за доцільне проаналізувати й інші її елементи.

    Галузь праваце порівняно самостійна сукупність норм права в межах підгалузей та інститутів права, що регулюють якісно однорідну сферу суспільних відносин особливим методом правового регулювання.

    Галузь права виникає внаслідок об'єктивних факторів, що зумовлені соціальними та практичними потребами, а не шляхом волевиявлення.

    Ознаки галузі права:

    Традиційно виокремлюють достатньо широкий перелік галузей права: державне (конституційне) право, цивільне право, адміністративне право, кримінальне право, цивільно-процесуальне право, кримінально-процесуальне право, земельне право, трудове право, сімейне право, фінансове право, кримінально-виконавче право тощо. Більшість із цих галузей нині зазнають уточнення, зміни предмета регулювання, меж із суміжними нормативними масивами.

    Галузі права класифікують за такими критеріями:

    1. За фундаментальністю норм права, сконцентрованих у галузях права:

    2. За субординацією в правовому регулюванні:

    Галузі норм права діалектично взаємопов'язані та вирізняються органічною єдністю, водночас різняться за значенням, нормативним обсягом, роллю в процесі впорядкування суспільних відносин.

    У межах галузей права виокремлюють підгалузі права (нормативно-правові підгалузі). Однак якщо галузі права діють на всі відносини певного роду, то підгалузі – лише на їх конкретну частину. Однак питання доречності виокремлення зазначеної юридичної категорії є доволі дискусійним. Деякі дослідники пропонують "…замість пустого (з нульовим обсягом) поняття "підгалузь права" використовувати загальне поняття "комплексний інститут"[39].

    Підгалузь праваце система однорідних предметно пов'язаних інститутів певної галузі права, що впорядковують спеціальні види суспільних відносин.

    Підгалузі є в більшості галузей права, проте не в кожній. Здебільшого вони утворюються в найширших за обсягом нормативного матеріалу галузях права. Галузі права, яким не властиві значні обсяги нормативного матеріалу, не мають у своєму складі підгалузей права. Однак за об'єктивної потреби в регулюванні суспільних відносин і розвитку нормативного матеріалу підгалузь права може ставати самостійною галуззю права. Наприклад, сімейне право виокремилося з галузі цивільного права.

    Зовнішнім втіленням підгалузі права є наявність у ній такої групи норм права, що охоплюють загальні принципові положення, притаманні декільком (але не всім) інститутам цієї галузі. Підгалузі цивільного права – зобов'язальне право, спадкове право, авторське право тощо; підгалузі фінансового права – банківське право, податкове право[40].

    На певному історичному етапі розвитку держави поліцейське право існувало легально в системі права, потім галузь поліцейського права було замінено галуззю адміністративного права. Проте на сучасному етапі побудови держави та розвитку національної системи права адміністративне право не відповідає вимогам, які ставлять до регулювання поліцейських суспільних відносин. Реалії сьогодення актуалізують необхідність створення підгалузі адміністративного права – поліцейського права[41]. Деякі вчені вважають, що такої галузі немає в сучасній юриспруденції, зокрема, таку позицію обстоює О. С. Проневич[42]. Принципово іншим є підхід до поліцейського права в європейських країнах, яке тут вважають однією з найважливіших галузей публічного права, яку, відповідно, вивчають і досліджують на одному рівні з конституційним, цивільним або адміністративним правом[43].

    Інститут праваце система порівняно самостійних норм права в межах певної галузі (підгалузі) права, що регулюють окрему якісно однорідну групу взаємозалежних суспільних відносин.

    Ознаки інституту права:

    Предмет регулювання галузі співвідноситься з предметом регулювання інституту як рід і вид[44], адже галузі права регулюють суспільні відносини певного роду, а інститути – конкретного виду. Головне призначення інституту права полягає в тому, щоб у межах своєї групи однорідних суспільних відносин забезпечити цілісне, порівняно завершене їх упорядкування.

    Види інститутів права:

    Отже, система права – це не проста сукупність або сума елементів, а цілісне утворення, наділене конкретними властивостями, зв'язками, внутрішньою структурою, що зумовлена суспільними відносинами, які склалися в суспільстві, і національними, історичними, культурними або іншими соціальними факторами. З огляду на те, що система права вирізняється динамічністю, здатністю змінювати свою внутрішню організацію під впливом зовнішнього середовища, порушена проблематика потребує подальшого поглибленого вивчення на тлі широкомасштабної правової реформи.


    4. Система законодавства: поняття, ознаки та структура

    Інтерпретація поняття "система законодавства" відображає плюралізм поглядів науковців. Здебільшого поняття "система законодавства" розглядають у таких основних значеннях:

    Однак деякі вчені зауважують, що застосування поняття "законодавство" у широкому значенні, тобто не тільки як сукупності законів України, порушує питання визначення кола тих нормативно-правових актів, *Лейтенант Бокалов*які будуть охоплені цим поняттям. Адже непоодинокими є випадки, коли поняття "система нормативно-правових актів" і "законодавство" ототожнюють. Це не видається обґрунтованим (наприклад, навряд чи доцільно однакову увагу спрямовувати на закони й підзаконні акти)[45]. Водночас ст. 9 Конституції України визначає, що частиною національного законодавства України є чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України[46].

    Ознаки системи законодавства:

    Структура системи законодавстваце зумовлена системою права внутрішня організація впорядкованих нормативно-правових актів, що відображається в їх єдності, об'єктивності, визначеності, а також у розподілі законів і підзаконних нормативно-правових актів за галузями й інститутами законодавства[47].

    Основні види структурної організації законодавства:

    1) субординаційна, або ієрархічна (вертикальна) – відображає юридичну силу нормативно-правових актів, що залежить передусім від їх різновиду (закон чи підзаконний нормативно-правовий акт) і від місця правотворчого органу, який приймає відповідні акти, в апараті держави. Конституція має найвищу юридичну силу й становить першооснову законодавства, далі ‒ конституційні, звичайні закони, зокрема кодекси, підзаконні нормативно-правові акти, що видаються на виконання законів і не повинні їм суперечити;

    2) галузева (горизонтальна) – відображає поділ, розташування нормативно-правових актів відповідно до предмета правового регулювання суспільних відносин;

    3) державно-організаційна (територіальна) – відтворює особливості форми державного устрою, за яким здійснюють поділ законодавчих актів за територіальним значенням: наприклад, федеративного (загальнодержавного) і законодавства суб'єктів федерації (структура системи законодавства ФРН)[48].

    За обсягом нормативного матеріалу в межах галузевого структурного "зрізу" системи законодавства виокремлюють галузь законодавства й інститут законодавства. Вищим рівнем галузевої структури системи законодавства, найбільшим об'єднанням нормативно-правових актів та їх частин з певних сфер правового регулювання є галузь законодавства.

    Галузь законодавстваце внутрішньо узгоджена сукупність нормативно-правових актів, об'єднаних за певними сферами правового регулювання суспільних відносин. Галузь законодавства вирізняється єдністю змісту, форми й системних зв'язків нормативних приписів, логічно поділених на інститути законодавства. Здебільшого цілісності й узгодженості галузі законодавства надає кодифікований нормативно-правовий акт – кодекс.

    Внутрішню будову галузі законодавства формують інститути законодавства, що регулюють певну сторону однорідних суспільних відносин. Інститут законодавства може бути галузевим або міжгалузевим. В одних випадках галузі права цілком збігаються з галузями законодавства: цивільному праву відповідає цивільне законодавство, кримінальному – кримінальне; в іншому випадку є галузь права, а галузі законодавства немає (наприклад, морське право є, а відповідної галузі законодавства немає), оскільки немає кодифікованого нормативно-правового акта. На основі однієї галузі права можуть існувати декілька галузей законодавства. Наприклад, у конституційному праві виокремлюють виборче законодавство, а також протягом тривалого часу вчені обґрунтовували наявність виключно інформаційного законодавства, однак нині це є сформованою галуззю права. Деякі галузі законодавства можуть не мати відповідної галузі права, наприклад, митне та пенсійне законодавство.

    Отже, категорії "система права" та "система законодавства" є однопорядковими, але не тотожними: вони відображають структуру змісту й структуру форми об'єктивного права відповідно.

    Синтезуючи думки дослідників щодо питання співвідношення системи права й системи законодавства, необхідно зауважити, що вони характеризують сутність одного явища – права, співвідносяться між собою як зміст і форма. Водночас між ними є і суттєві відмінності:

    1. Система права є невидимою, оскільки відображає внутрішню будову права, а система законодавства є видимою, зовнішньою формою системи права.

    2. Система права є сукупністю правових норм, а система законодавства – сукупністю нормативно-правових актів.

    3. У системі права норми права логічно розподілені за галузями, підгалузями й інститутами. У системі законодавства нормативно-правові акти об'єднані за галузями законодавства, які поділені на інститути законодавства.

    4. Система права охоплює галузі права, сформовані на основі єдності предмета й метода правового регулювання, а система законодавства утворена з галузей законодавства, що не мають методу регулювання, а предмет регулювання є неоднорідним (галузь законодавства може містити норми різних галузей права (комплексні галузі) або формуватися на підґрунті інституту або підгалузі права. Можливим є варіант, коли галузь законодавства існує без галузі права (наприклад, митне законодавство).

    5. Система права має лише горизонтальну (галузеву) будову, а система законодавства може мати будову і горизонтальну (галузеву), і вертикальну (ієрархічну).

    6. Первинним елементом системи права є норма права зі своєю структурою: гіпотеза, диспозиція, санкція, а первинний елемент системи законодавства – стаття закону, яка містить нормативне розпорядження, що переважно не містить всі три структурні елементи логічної правової норми. Нормативне розпорядження нерідко має лише гіпотезу й санкцію; диспозиція може міститися або в іншій статті цього закону (відсильний спосіб викладу), або в іншому правовому акті (бланкетний спосіб викладу). Закони, що охоплюють норми різних галузей права, забезпечуються санкціями, які викладені в інших нормативно-правових актах (наприклад, закони про власність, підприємницьку діяльність тощо).

    7. Система права формується об'єктивно, відповідно до розвитку суспільних відносин, а система законодавства – це результат цілеспрямованої діяльності уповноважених суб'єктів, тобто вона має суб'єктивний аспект.

    8. Структурні елементи системи права не мають зовнішніх реквізитів: назв розділів, статей, глав та інших частин, властивих закону. Структурні елементи системи законодавства (нормативно-правові акти) мають назви розділів, глав, статей. Вони можуть містити преамбули, формулювання завдань і принципів, загальні нормативні визначення, що становлять загальну частину, тощо.

    Отже, система законодавства є головною, але не єдиною формою існування системи права, оскільки:

    1) право може існувати до законодавства, коли воно формувалося завдяки звичаям, які підтримувала держава, що нещодавно виникла ("дозаконодавче право");

    2) право існує поза законодавством: природні права людини мають правовий характер незалежно від закріплення їх у законі ("позазаконодавче право")[49].

    З огляду на зазначене, галузь права та галузь законодавства не завжди збігаються. Причини розбіжності деяких галузей права та галузей законодавства зводяться до такого:

    Правова глобалізація та інтеграція детермінують трансформації вітчизняної системи права й законодавства, які іманентно пов'язані з формуванням світового правопорядку і транснаціональної правової системи; відбуваються на основі утвердження ліберальної правової ідеології та є закономірним процесом правового розвитку, пов'язаним із пошуком універсальних, загальних, істинних ідеалів, цінностей, принципів справедливості, свободи, рівності, а також є складниками процесу трансформації національної правової системи[51].


    5. Систематизація законодавства

    За роки незалежності органи державної влади України розробили та ухвалили низку нормативно-правових актів. Однак вітчизняне законодавство лишається вкрай складним і суперечливим. Зазначене зумовлено тим, що реформи, здійснені в Україні, потребують інтенсивної законотворчості в контексті формування принципово нових правових інститутів, що відповідають реальним умовам ринкової економіки, критеріям правової держави, міжнародним стандартам захисту прав і свобод людини.

    Удосконалення законодавства України є однією з нагальних потреб сьогодення[52]. Серед форм удосконалення законодавства виокремлюють обговорення проєктів нормативно-правових актів, узгодження проєктів нормативно-правових актів, експертизу проєктів нормативно-правових актів, підписання законів Президентом України, державну реєстрацію підзаконних нормативно-правових актів відповідними органами юстиції, новелізацію та ревізію чинних нормативно-правових актів, скасування незаконних чинних нормативно-правових актів, офіційне нормативне тлумачення чинних нормативно-правових актів, припинення чинності неконституційних і незаконних нормативно-правових актів судовими рішеннями та систематизацію нормативно-правових актів[53].

    Систематизація має на меті стабілізацію правопорядку, перетворення нормативно-правового регулювання на інструмент для забезпечення нормального життя суспільства та якомога ефективнішого управління державними справами в інтересах особи.

    Основними функціями систематизації є:

    1) уможливлення огляду всього масиву чинного законодавства;

    2) виявлення та усунення неузгодженостей, суперечностей, прогалин правового регулювання;

    3) підвищення ефективності законодавства;

    4) надання законодавству інформаційної доступності, зручності для використання;

    5) сприяння вивченню та дослідженню законодавства;

    6) підвищення рівня правового виховання громадян, формування їх правосвідомості.

    Систематизація законодавства сприяє ефективному здійсненню правотворчої діяльності, зокрема виявленню причин суперечностей, невідповідностей у нормативному регулюванні та їх усуненню, а також застосуванню і реалізації нормативно-правових актів та умов, спрямованих на поліпшення інформаційного впливу права на правосвідомість його суб'єктів[54].

    Найпоширенішими в наукових колах є такі основні підходи до тлумачення поняття "систематизація законодавства":

    1. Діяльність, спрямована на впорядкування, приведення до системи чинного законодавства цілком або його частини.

    2. Особливий вид удосконалення нормативно-правових актів.

    3. Діяльність з упорядкування й удосконалення нормативного матеріалу шляхом його опрацювання та розміщення за класифікаційними критеріями, які обирають відповідно до тих завдань, які виконують завдяки цій діяльності.

    4. Діяльність органів держави й інших суб'єктів з упорядкування та вдосконалення законодавства, приведення його до певної системи шляхом упорядкування збірників або створення єдиних нормативних актів.

    5. Діяльність зі зведення нормативно-правових актів (або їх елементів) у цілісний комплекс.

    6. Цілеспрямована діяльність компетентних суб'єктів з упорядкування нормативно-правових актів для зручності користування ними на практиці, усунення можливих суперечностей, неточностей, прогалин і в такий спосіб удосконалення системи законодавства загалом.

    7. Діяльність з упорядкування та вдосконалення нормативного матеріалу шляхом його зовнішнього та внутрішнього опрацювання з метою підтримання системності законодавства та забезпечення суб'єктів права необхідною нормативно-правовою інформацією.

    Отже, систематизація законодавстваце діяльність з упорядкування та вдосконалення нормативного матеріалу шляхом приведення чинних нормативно-правових актів певної держави в цілісну, узгоджену та несуперечливу систему.

    Предметом систематизації законодавства є юридичні нормативні акти, тобто акти, які містять норми права.

    Мета систематизації забезпечення високої якості законодавства, усунення юридичних помилок, суперечностей, забезпечення доступності нормативно-правового матеріалу для громадян.

    У юридичній літературі виокремлюють переважно два основні підходи до видів (форм) систематизації. У межах першого підходу визначають чотири її види: кодифікацію, консолідацію, інкорпорацію та облік. Відповідно до другого, виокремлюють лише кодифікацію, інкорпорацію та консолідацію, визначаючи облік як необхідний етап здійснення кодифікаційної діяльності, технічний засіб, спрямований на полегшення систематизації.

    Класифікація систематизації законодавства на відповідні види є умовною, оскільки під час проведення певних систематизаційних робіт комплексно використовують прийоми та правила всіх видів систематизації. Саме домінування прийомів та правил й обумовлює можливість виокремлення конкретного виду систематизації.

    Облік нормативно-правових актів полягає у створенні пошукових систем для знаходження нормативно-правових актів. Прикладом такого виду систематизації є електронна пошукова система Верховної Ради України[55].

    *Лейтенант Бокалов*Кодифікаціяце діяльність уповноваженого законодавчого органу, що полягає в змістовому переробленні норм права, пов'язаних спільним предметом регулювання, їх об'єднання в одному акті.

    Кодифікація має низку особливостей:

    а) предметом кодифікаційного опрацювання є конкретні норми й інститути права незалежно від того, у яких актах вони містилися раніше;

    б) систематичний виклад норм та інститутів права саме й становить завдання кодифікації;

    в) унаслідок кодифікації укладають не збірник нормативних актів, а новий єдиний зведений правовий акт, який обов'язково затверджує компетентний правотворчий орган[56].

    За обсягом розрізняють такі види кодифікації:

    За результатами розрізняють такі види кодифікації:

    Роль правоохоронних органів у такому різновиді систематизації полягає в тому, що вони є консультативними, дорадчими інституціями, які можуть надавати пропозиції щодо створення кодифікованих актів чи беруть участь у підготовці їх проєктів.

    Інкорпорація є виключно зовнішньою обробкою законодавчого матеріалу, обліком й об'єднанням його без зміни тексту актів за заздалегідь визначеними ознаками, зокрема: юридична чинність нормативно-правових актів, хронологічна чи алфавітна послідовність, системно-предметний порядок тощо.

    Об'єднання цих текстів у збірники (зібрання) передбачає тільки зовнішнє опрацювання нормативних актів, що не порушує їх нормативного змісту: збереження незмінним нормативного змісту акта є головною відмінністю інкорпорації від кодифікації.

    Отже, інкорпораціяце спосіб систематизації нормативно-правових актів, що полягає в об'єднанні їх за певним критерієм без зміни змісту норм права.

    Види інкорпорації:

    *Лейтенант Бокалов* Цей вид систематизації поширений у діяльності правоохоронних органів, прикладом є Довідник слідчого, Довідник експерта-криміналіста, у яких зведено витяги з нормативно-правових актів, що регулюють діяльність окремого підрозділу правоохоронних органів, причому жодних змін до норм права не вносять.

    Також доволі часто науковці визначають тактику, порядок проведення окремих юридично значущих дій правоохоронців[57]. Однак, з огляду на ресурсомісткість інкорпорацій у паперовому вигляді, рекомендовано обмежитися електронними інкорпораціями нормативно-правових актів[58].

    *Лейтенант Бокалов*Консолідаціяце спосіб (форма) систематизації, що полягає в об'єднанні кількох нормативно-правових актів, що діють в одній і тій самій сфері суспільних відносин, у єдиний нормативно-правовий акт, переважно без зміни змісту.

    Новий збільшений акт цілком замінює нормативні акти, що ввійшли до нього, оскільки його заново приймає компетентний правотворчий орган, він має власні офіційні реквізити. Специфіка консолідації полягає в тому, що основною її метою є усунення множинності нормативно-правових актів, дублювання чи колізій норм права тощо.

    Консолідація має як схожі з кодифікацією та інкорпорацією риси, так і специфічні ознаки, що відрізняють її від інших видів систематизації законодавства. На відміну від інкорпорації, консолідація спрямована на підготовку одного або кількох нормативно-правових актів з вузького кола питань шляхом об'єднання в них правових норм, які містяться в раніше виданих нормативних актах. Крім того, консолідація законодавства має лише офіційний характер, оскільки новостворений акт затверджує уповноважений орган, а решту актів, норми яких увійшли до нього, визнають такими, що втратили чинність. На відміну від кодифікації, консолідація законодавства обмежується лише зовнішнім опрацюванням, а не внесенням змін до змісту нормативно-правового акта[59].

    Отже, систематизація відіграє надзвичайно важливу роль в обліку чинних нормативно-правових актів, під час видання нових норм права, забезпечення їх узгодженості, ліквідації повторів і застарілих норм, належного вибору найефективніших засобів регулювання суспільних відносин у правоохоронній діяльності. Водночас систематизація законодавства служить засобом з'ясування змісту норм права і правильного їх застосування правоохоронними органами, сприяє розумінню загальних принципів і зв'язків окремих частин права.


    6. Юридична техніка: поняття, види

    Процес створення юридичної норми має бути узгоджений з іншими правовими нормами, грамотно викладений, зрозумілий, без прогалин, повторів, тому, такий процес ставить перед суб'єктами нормотворення вимогу щодо достатнього рівня професійно-правової культури та майстерності в питаннях володіння юридичною технікою[60]. Юридичну техніку традиційно розглядають у контексті правотворчості як один з її елементів.

    Нині в наукових колах застосовують як синонімічні категорії поняття "юридична техніка", "правотворча техніка", "нормотворча техніка" тощо.

    Навіть поверхневий аналіз дефініцій цих категорій дає підстави для висновку, що вони є синонімічними, а саме: "юридична техніка" це сукупність розроблених у юриспруденції засобів і правил зовнішнього відображення в текстах різних правових актів (нормоустановчого, нормозастосовного або інтерпретаційного спрямування, актів систематизації законодавства) загальнообов'язкових правил поведінки; система правил і засобів вираження змісту нормативно-правового акта, використання яких забезпечує повноту, стислість, точність, чіткість, ясність і несуперечність нормативно-правових актів та системні зв'язки між ними.

    У законопроєктах різних часів, спрямованих на визначення засад і порядку здійснення правотворчої діяльності в Україні, зокрема принципів правотворчої діяльності та регулювання відносин, пов'язаних із її плануванням, розробленням, прийняттям (виданням) і реалізацією нормативно-правових актів[61], неодноразово змінювалася термінологія. Останній законопроєкт "Про правотворчу діяльність", взятий за основу 16 листопада 2021 року, містить статтю 25, що має назву "Техніка нормопроєктування", визначає її як "сукупність техніко-правових засобів, способів, прийомів і методів, за допомогою яких створюється нормативно-правовий акт[62].

    Безпосереднім предметом юридичної техніки є юридичні акти-документи й акти їх систематизації.

    Юридична техніка має певну структуру, яку доцільно виокремлювати на підставі різних аспектів нормативно-правового акта як елементу системи законодавства, тобто самостійного письмового юридичного документа, що містить норми права.

    З цієї позиції можна виокремити такі елементи юридичної техніки: а) логічні; б) лексичні й стилістичні; в) графічні та математичні; г) структурні (структурно-тематична основа і структура нормативно-правового акта); д) засоби та правила утворення спеціально-юридичного змісту нормативно-правового акта; е) засоби і правила забезпечення та позначення системних зв'язків нормативно-правових актів.

    Логічні правила й засоби юридичної техніки забезпечують утворення логічної основи нормативно-правового акта.

    Лексичні й стилістичні правила та засоби юридичної техніки забезпечують стислість, зрозумілість, точність мовної форми нормативно-правового акта.

    У деяких випадках для вираження змісту нормативно-правових актів використовують графічні (таблиці, графіки, карти, малюнки, які закріплюють символи, зразки документів) і математичні засоби (числа, формули розрахунків, знаки, що позначають операції з числами).

    Структурно-тематична основа нормативно-правового акта формується через послідовну диференційованість його змісту на основі відповідних принципів. Такими основними принципами є:

    Структура нормативно-правового акта може охоплювати такі елементи:

    1. вказівка на форму акта, якою він наділяється;

    2. назва органу державної влади, який видав (крім законів) нормативно-правовий акт;

    3. реєстраційний номер;

    4. найменування (заголовок) нормативно-правового акта;

    5. преамбула (у разі необхідності);

    6. частина, що постановляє;

    7. прикінцеві положення (у разі необхідності);

    8. перехідні положення (у разі необхідності);

    9. підписи відповідних посадових осіб, дата прийняття;

    10. додатки (якщо вони є).

    Нормативно-правові акти залежно від виду й обсягу можуть поділяти на частини, розділи, глави, параграфи; статті та частини, пункти, підпункти, абзаци статей, абзаци пунктів; примітки тощо.

    Спеціально-юридичний зміст нормативно-правового акта утворюється через використання таких основних засобів, як юридичні поняття (терміни), юридичні конструкції, презумпції, фікції, галузева типізація, через забезпечення в необхідних випадках матеріальних норм права відповідними процесуальними (процедурними) нормами тощо.

    *Лейтенант Бокалов*Термін (від лат. terminus – межа, кордон) – це слово або словосполучення, яке точно й однозначно визначає чітко окреслене спеціальне поняття будь-якої галузі науки, техніки, мистецтва, суспільного життя тощо і його співвідношення з іншими поняттями в межах спеціальної сфери.

    На відміну від слів загальної лексики, які часто є багатозначними та мають емоційний відтінок, терміни в межах сфери застосування є однозначними й позбавлені експресії.

    Сукупність термінів, якими оперують учені в галузі певної науки, називають науковою термінологією (математична термінологія, юридична термінологія).

    Терміни – один з найважливіших засобів законодавчої техніки.

    Терміни, використовувані в законодавстві, поділяють на три основні види:

    Юридична конструкція – це засіб юридичної техніки, який забезпечує побудову нормативно-правового матеріалу. Юридичні конструкції надають змісту нормативно-правового акта логічної стрункості, зумовлюють послідовність його викладу, визначають зв'язок між нормами права, сприяють повному, чіткому врегулюванню певних суспільних відносин (або їх елементів). Крім цього, конструкції сприяють концентрованому, стислому викладенню правового матеріалу. Вихідною, універсальною загальноправовою юридичною конструкцією є конструкція норми права, яка має три елементи: гіпотезу, диспозицію, санкцію. Прикладом галузевої конструкції є конструкція складу кримінального правопорушення.

    Галузева типізація полягає в тому, що за допомогою інших прийомів юридичної техніки (поміщення норми в галузевий кодифікаційний акт, підпорядкування його визначеній системі загальних норм, застосування галузевої термінології) нормативні приписи викладають так, аби вони не тільки утворювали логічні норми і юридичні конструкції, а й входили у відповідну галузь права.

    Під час формулювання норми права може бути обрано різний ступінь їх узагальнення. Залежно від ступеня узагальнення фактичних обставин чи дій, про які йдеться в нормі права, вирізняють два способи формулювання норм права: їх викладення у вигляді загальних правил (абстрактний спосіб) і у вигляді конкретних правил, які передбачають регулювання окремих, точно визначених суспільних відносин (казуїстичний спосіб).

    Системні зв'язки нормативно-правових актів, окремих норм позначають за допомогою таких засобів:

    До основних правил юридичної техніки, що забезпечують системні зв'язки між нормативно-правовими актами, належать:

    У деяких випадках у правотворчості виокремлюють особливий її вид – відомчу правотворчість. Відомча правотворчість – це діяльність органів виконавчої влади (міністерств, державних служб, агентств, інспекцій тощо) зі створення на підставі первинних підзаконних нормативно-правових актів (наприклад, указів Президента України) відомчих нормативно-правових актів. Цю діяльність здійснюють у межах компетенції певного органу, вона спрямована на висвітлення чи конкретизацію тих положень, що містяться в первинних підзаконних нормативно-правових актах.

    Застосування правил юридичної техніки відомчої нормотворчості дає змогу забезпечити та врахувати в процесі проєктування документів такі загальні властивості відомчих нормативно-правових актів, як нормативність, формальність, відомчий характер[63].

    Уперше дефініцію терміна "юридична техніка відомчої правотворчості" як сукупність правил використання засобів, прийомів і способів для створення, скасування та впорядкування відомчих підзаконних актів з метою забезпечення високого рівня ефективності в досягненні мети правового регулювання певної сфери суспільних відносин запропонувала О. Л. Дзюбенко[64].

    Відомчий нормативно-правовий акт – підзаконний нормативний акт (указ, інструкція, нормативний наказ тощо), який видають у межах компетенції певного органу виконавчої влади (міністерства, комітету, відомства), який містить вторинні (похідні) норми, що висвітлюють і конкретизують первинні норми, приймаються на їх підставі, спрямовані на їх виконання.

    Ознаки відомчого нормативно-правового акта:

    Перелічені вище реквізити надають відомчому нормативно-правовому акту юридичну чинність. Аналіз будь-якого відомчого нормативно-правового акта необхідно починати з перевірки реквізитів.

    За загальним правилом відомчі нормативно-правові акти набирають чинності через десять днів після їх державної реєстрації (внесення до державного реєстру), яку здійснює Міністерство юстиції України. Якщо ж у них передбачено час набрання чинності – то з моменту, зазначеного в акті, але не раніше від дня опублікування.

    Серед відомчих нормативно-правових актів є акти з грифом "таємно". Останні набирають чинності з моменту одержання виконавцем.

    Відомчі нормативно-правові акти видають, коли в межах сфери відання центрального органу виконавчої влади не чітко визначені права й обов'язки суб'єктів, наявні прогалини в певних аспектах відносин суб'єктів, безпосередньо зазначено в законі (указі, постанові, розпорядженні), що необхідно видати акт для конкретизації норми закону чи первинного підзаконного нормативно-правового акта.

    Відомчі нормативно-правові акти видають з питань, віднесених винятково до їх повноважень, і поширюються на осіб, що входять у сферу їх компетенції. Водночас деякі акти міністерств (зокрема Міністерства внутрішніх справ України) можуть мати загальне міжвідомче значення.

    Для усунення суперечностей між відомчими нормативно-правовими актами, підвищення їх ефективності, а також забезпечення доступності користування ними застосовують ті самі види систематизації, що й для нормативно-правових актів.

    До різновидів відомчих нормативно-правових актів належать: накази, інструкції, розпорядження, положення, статути.

    Сутність цих відомчих нормативно-правових актів полягає не тільки в інформації, що в них міститься, а й в особливому зовнішньому оформленні, чого досягають шляхом "прив'язок" цих документів до суб'єктів, які їх видали. Кожен відомчий нормативно-правовий акт повинен мати підпис відповідних посадових осіб, а також печатку (якщо він виходить за межі) цього органу.

    Відомчий нормативно-правовий акт повинен мати такі прив'язки:

    Найважливіші частини відомчого нормативно-правового акта: назва відомчого нормативно-правового акта; назва органу, що видав акт; найменування акта; вступна частина (преамбула); ухвалювальна частина, яка поділяється на глави, розділи, статті, частини статей, пункти тощо; вказівки на наслідки недотримання розпоряджень і порядок відповідальності; вказівка про скасування інших актів; час і місце видання акта та набрання ним чинності; підписи відповідних посадових осіб.

    Удосконалення процесу правоохоронної діяльності сприяє підвищенню ролі права та зміцненню законності в усіх сферах суспільного життя, що цілком стосується і поліції.

    Основними завданнями нормотворчої діяльності МВС України є:

    Важливим напрямом упорядкування цих процесів є правотворча діяльність правоохоронних органів. Причому чітко простежується така закономірність: що детальніше буде регламентовано діяльність кожного державного органу, зокрема поліції, то надійніше буде захищена особа від незаконного втручання держави в її життя та від порушень елементарних прав.

    *Лейтенант Бокалов* Основоположні правові засади нормотворчої діяльності МВС України регламентує Інструкція з організації нормотворчої діяльності в Міністерстві внутрішніх справ України, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 27 липня 2012 року № 1179[66]. Цей документ визначає єдину систему організації та порядку підготовки проєктів нормативно-правових актів у Міністерстві внутрішніх справ України. Не менш важливим є вивчення відповідних спецкурсів щодо набуття курсантами (слухачами) поглиблених знань, умінь і навичок з укладання нормативно-правових й індивідуальних актів з огляду на їх призначення та види, а також розуміння сутності нормотворчого процесу й особливостей нормотворчої діяльності[67].

    Отже, відомчі нормативно-правові акти регулюють внутрішньоорганізаційну діяльність служб і підрозділів поліції, але можуть мати й надвідомчий характер, регулювати відносини між поліцією та громадянами. Дія норм права, що містяться у відомчих нормативно-правових актах, спрямована переважно на організацію роботи апарату служб і підрозділів поліції, забезпечення прав та свобод громадян, охорону об'єктів, що мають важливе значення для життєдіяльності суспільства й держави, протидію правопорушенням (злочинності) тощо.