Навчально-методичні матеріали

2. Практичні завдання для самостійної роботи

  • Тема 1. Загальна характеристика юридичної діяльності
  • Тема 2. Юридична наука та юридична практика
  • Тема 3. Система професійної підготовки юристів
  • Тема 4. Характеристика професії юриста та окремих юридичних спеціальностей
  • Тема 5. Професійно-правова культура юриста

  • ТЕМА 1. Загальна характеристика юридичної діяльності

    1. Прочитайте уважно та проаналізуйте запропоновані далі визначення поняття “юридична деонтологія”, представлені у різних авторських інтерпретаціях та спробуйте визначити:

    Юридична деонтологія – це наука про внутрішній імператив службового обов’язку, який створює передумови та мотиви вибору юристом норм поведінки у практичній діяльності, про формування власних норм для кожної ситуації зокрема (С.С. Сливка).

    Юридична деонтологія – це галузь юридичної науки, що узагальнює систему знань про мудрість спілкування та мистецтво прийняття вірного рішення у юридичній практиці, тобто наука про пошук атмосфери досягнення необхідного, істинного результату у спілкуванні юриста як з колегами, так і з тими, кому він надає свої професійні послуги та кого повинен обслуговувати правовими засобами в процесі реалізації ними свого правового статусу (В.М. Горшенєв).

    Юридична деонтологія – це система загальних знань про юридичну науку та юридичну практику, вимоги до професійних та особистих якостей юриста, про систему формування цих якостей (О.В.Шмоткін).

    Юридична деонтологія – це система загальних знань про юридичну науку та практику, про вимоги до особистих і професійних якостей юриста, про систему формування цих якостей (І.В.Бризгалов).

    1. Проаналізуйте законодавство періоду незалежної України та спробуйте знайти нормативно-правові акти, присвячені регулюванню тим чи іншим аспектам юридичної професії.
    2. Сформулюйте чотири основні риси розвитку юридичної діяльності на сучасному етапі.
    3. Проаналізуйте Розділ 1 Конституції України «Загальні положення» та визначте ті конституційні принципи, які можуть бути покладені в основу регулювання сфери здійснення професійної діяльності юристів.
    4. Спробуйте обґрунтувати власну позицію щодо потреб подальшої диференціації (спеціалізації) та інтенсифікації галузі правових робіт. Поясніть - яке відношення до цих процесів мають євроінтеграційні тенденції

    ТЕМА 2. Юридична наука та юридична практика

    1. На підставі аналізу окремих положень Статуту Національної академії правових наук України визначте, які функції наукової діяльності знайшли відображення серед визначених у Статуті завдань.

    Витяги із Статуту Академії правових наук України:

  • 1) Основними завданнями Академії є:
  • 2) Академія з метою виконання покладених на неї завдань:
    1. Намалюйте схему, яка б дозволила сформувати уявлення про загальну диференціацію наукового знання (наука у широкому розумінні) з виокремленням системи наукових правових знань та визначенням предметів основних юридичних наук.
    2. Підготуйте таблицю, у якій вказується вид юридичної практики (слідча, прокурорська, нотаріальна ...) та відповідна сфера соціального життя, у якій має місце використання даного виду.

    Наприклад:

    Вид юридичної

    практики

    Сфера використання

    політична

    економічна

    ...

    міжнародних

    відносин

    Судова

    +

    +

    ?

    +

    Адвокатська

    +

    +

    ?

    +

    На підставі проведених узагальнень та порівнянь зробіть висновок стосовно тих сфер соціального життя, де юридична діяльність не використовується або використовується вкрай рідко. При цьому спробуйте у якості аргументу використати свої знання про регулятивні можливості окремих видів соціальних норм.

    1. Складіть схему основних видів юридичної практики.

    ТЕМА 3. Система професійної підготовки юристів

    1. Сформулюйте ті завдання, які постають перед студентами закладів вищої освіти України на сучасному етапі у зв’язку з поширенням євроінтеграційних процесів у галузі освітньої діяльності.
    2. Виходячи із соціальної ролі юридичної професії (Тема 1), підготуйте коротеньку характеристику особистості випускника НАВС з використанням двох критеріїв:

    А) повинен знати;

    Б) повинен вміти та мати навички.

    1. Складіть схему системи юридичної освіти в Україні.
    2. Підберіть перелік нормативно-правових актів щодо сфери правового регулювання освітніх відносин, розмежуйте їх на групи за різними критеріями.
    3. Після опрацювання вітчизняних та закордонних нормативно-правових джерел сформулюйте власне бачення щодо підготовки юристів за певними спеціальностями (юрист-адвокат, юрист-нотаріус тощо).

    ТЕМА 4. Характеристика професії юриста та окремих юридичних спеціальностей

    1. Складіть професіограму юриста. (на вибір).
    2. За результатами ознайомлення з навчальним матеріалом по темі № 4 сформулюйте причини, за яких до представників судової влади висувається вимога отримання вищої юридичної освіти.
    3. Ознайомтесь з загальними положеннями Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України та підготуйте відповіді на наступні запитання:

    а) які нотаріальні дії виконуються виключно з використанням спеціальних бланків?

    б) які правові наслідки тягне за собою виконання нотаріальної дії не на спеціальному бланку?

    в) Які інші обов’язки покладаються на нотаріусів України відповідно до розділу 1 зазначеної інструкції?

    1. Під час прийняття присяги адвокати України урочисто клянуться дотримуватися у своїй діяльності міжнародних актів про права і свободи людини. Назвіть, які саме права людини захищають адвокати та у яких актах можна дізнатися про їх зміст?

    ТЕМА 5. Професійно-правова культура юриста

    1. Підготуйте власний проект квартального плану виховної або культмасової роботи з працівниками юридичного бюро (10-12 осіб) м. Києва, в якому б містилися пункти плану, спрямовані на зміцнення мікроклімату у колективі, ствердження ідеалів добра, справедливості, взаємодопомоги, почуттів стабільності, впевненості, гордості за свою професію тощо.
    2. Проаналізуйте Кодекс правил здійснення адвокатської діяльності адвокатів Європейського співтовариства, прийнятий делегацією дванадцяти країн-учасниць на пленарному засіданні у Страсбурзі в жовтні 1988 р. та сформулюйте ті деонтологічні положення, які можуть бути загальноприйнятими для представників всіх юридичних спеціальностей.
    3. Проаналізуйте витяг із Закону України «Про Конституційний Суд України» від 13 липня 2017 р.:

    Стаття 11. Вимоги до судді Конституційного Суду

  • 1) Суддею Конституційного Суду може бути громадянин України, який володіє державною мовою, на день призначення досяг сорока років, має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п’ятнадцять років, високі моральні якості, є правником із визнаним рівнем компетентності.
  • 2) Суддя Конституційного Суду України (далі - суддя Конституційного Суду або Суддя) у своїй діяльності та поза її межами дотримується встановлених Конституційним Судом стандартів професійної етики судді Конституційного Суду.
  • 3) Суддя Конституційного Суду має відповідати критерію політичної нейтральності. Суддя не може належати до політичних партій чи професійних спілок, публічно виявляти прихильність до них, брати участь у будь-якій політичній діяльності.
  • Назвіть та обґрунтуйте відповідь – про які саме високі моральні якості до кандидатів судді Конституційного Суду їде мова?

    1. Складіть етичний кодекс студента (курсанта).
    2. Порівняйте моральну культуру правника і працівника міліції.
    3. Складіть схему напрямів подолання професійної деформації та деформації особистості.