Навчально-методичні матеріали

1. Контрольні питання до тем

  • Тема 1. Загальна характеристика юридичної діяльності
  • Тема 2. Юридична наука та юридична практика
  • Тема 3. Система професійної підготовки юристів
  • Тема 4. Характеристика професії юриста та окремих юридичних спеціальностей
  • Тема 5. Професійно-правова культура юриста

  • ТЕМА 1. Загальна характеристика юридичної діяльності

    Після ознайомлення із текстом лекції теми 1, дайте відповіді на запропоновані нижче контрольні питання, шляхом доповнення пропущених слів, словосполучень.

    Контроль опрацювання контрольних питань може бути у формі письмової роботи або усно під час семінарських занять

    Контрольні питання:

    1. "Деонтологія" – як науковий термін у системі етичних знань був вжитий англійським філософом і правознавцем ……………………..
    2. Деонтологія формувалась як специфічна система знань про належне, виходячи з ……………….
    3. Термін “юридична деонтологія” використовується для позначення двох відокремлених сфер людської діяльності, де формуються, використовуються та накопичуються ……………….
    4. Юридична деонтологія як навчальна дисципліна – це система загальних наукових знань про ……………….
    5. Предметом юридичної деонтології можна визначити юридичну теорію, юридичну практику та систему моральних вимог, що складають ………………..
    6. Принцип плюрализму в юридичній деонтології виражається в терпимості до ………………..
    7. Правову діяльність слід характеризувати як різновид соціальної діяльності, що має ………………..
    8. Метою юридичної діяльності є ……………….
    9. Юридична діяльність здійснюється у формі практичної, наукової та ………………. діяльності.
    10. Суб'єкти юридичної діяльності – це професійні юристи, їх ………………., які можуть бути державного та недержавного походження.

    ТЕМА 2. Юридична наука та юридична практика

    Після ознайомлення із текстом лекції теми 2, дайте відповіді на запропоновані нижче контрольні питання, шляхом доповнення пропущених слів, словосполучень.

    Контроль опрацювання контрольних питань може бути у формі письмової роботи або усно під час семінарських занять

    Контрольні питання:

    1. До складу науки як сукупності знань про дійсність відносять: гіпотези та ………….., закони та ………….., принципи та ………….., методи, ………….. та поняття, ………….. факти, наукові проблеми та завдання.
    2. До складу науки як специфічної людської діяльності включають суб'єктів діяльності, …………..
    3. Наука має три основні об'єкти дослідження: природу, ………….. і мислення.
    4. Юридична наука (правознавство, юриспруденція) — це спеціалізована ………….. у сфері гуманітарних наук, наукова діяльність, що спрямована на вивчення ………….. і прикладному аспектах, правових форм організації і функціонування держави, суспільства, їхні окремі інститути.
    5. Предмет юриспруденції – це правові форми самоорганізації ………….. або правової системи суспільства, або, якщо вийти за межі окремого суспільства, – ………….., правові форми самоорганізації ………….. або право (правова система) як особлива форма їхньої самоорганізації.
    6. Юридична наукова дисципліна – це система наукових знань, вид ………….., особливості яких визначаються ………….. і методологією проведених досліджень, а також головним призначенням і формами використання отриманих наукових результатів.
    7. У загальнонауковому аспекті соціальну практичну діяльність розглядають як ………….. людини, соціуму до навколишнього світу, що є домінантою та фактором розвитку суспільства, умовою його існування, складовою його культури, зміст якої становить доцільна зміна та перетворення суспільства в інтересах людей і яка охоплює мету, засоби, результат і власне самий процес діяльності.
    8. Принципи права поділяють на соціально-правові і …………..
    9. Мета юридичної практичної діяльності — ………….. прав, свобод і законних інтересів ………….., сприяння визнанню й домінуванню загальнолюдських цінностей та права у суспільстві, забезпечення правності діянь суб´єктів права та охорона правопорядку.
    10. Юридична практика — це діяльність ………….. і суб'єктів з видання, ………….. і реалізації юридичних приписів, узята в єдності з накопиченим соціально-правовим досвідом.

    ТЕМА 3. Система професійної підготовки юристів

    Після ознайомлення із текстом лекції теми 3, дайте відповіді на запропоновані нижче контрольні питання, шляхом доповнення пропущених слів, словосполучень.

    Контроль опрацювання контрольних питань може бути у формі письмової роботи або усно під час семінарських занять

    Контрольні питання:

    1. Підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітньо-…………….., освітньо-…………….., науковими програмами на рівнях вищої освіти.
    2. Система юридичної освіти України функціонує у відповідності з основними …………….., яка ґрунтується на принципах: …………….. та конкурсності, незалежності здобуття вищої освіти від впливу …………….., наступності процесу здобуття вищої освіти тощо.
    3. Управління освітою здійснюється Міністерством …………….. України.
    4. Стандарт освітньої діяльності – це сукупність …………….. до кадрового, навчально-методичного, матеріально-технічного та інформаційного забезпечення освітнього процесу …………….. і наукової установи.
    5. Особливим типом ЗВО є заклади, що мають статус ……………... Цей статус надається ЗВО четвертого рівня акредитації, який досяг найвищих показників у своїй діяльності щодо використання інтелектуального потенціалу нації, реалізації ідеї національного відродження і розвитку України, запровадження державної мови і є провідним серед галузевої групи закладів гуманітарної сфери.
    6. Перший (бакалаврський) рівень вищої освіти відповідає …………….. кваліфікаційному рівню Національної рамки кваліфікацій і передбачає здобуття особою теоретичних знань та практичних умінь і навичок, достатніх для успішного виконання професійних обов’язків за обраною спеціальністю.
    7. Науковий рівень вищої освіти відповідає …………….. кваліфікаційному рівню Національної рамки кваліфікацій і передбачає набуття компетентностей з розроблення і впровадження методології та методики дослідницької роботи, створення нових системоутворюючих знань та/або прогресивних технологій, розв’язання важливої наукової або прикладної проблеми, яка має загальнонаціональне або світове значення.
    8. Бакалавр – це освітній ступінь, що здобувається на …………….. рівні вищої освіти та присуджується вищим навчальним закладом у результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти освітньо-професійної програми, обсяг якої становить …………….. кредитів ЄКТС.
    9. Доктор філософії - це освітній і водночас перший науковий ступінь, що здобувається на …………….. рівні вищої освіти на основі ступеня магістра.
    10. Практична підготовка студентів є …………….. компонентом освітньо-професійної програми для здобуття кваліфікаційного рівня і має на меті набуття ними …………….. навичок та вмінь.

    ТЕМА 4. Характеристика професії юриста та окремих юридичних спеціальностей

    Після ознайомлення із текстом лекції теми 4, дайте відповіді на запропоновані нижче контрольні питання, шляхом доповнення пропущених слів, словосполучень.

    Контроль опрацювання контрольних питань може бути у формі письмової роботи або усно під час семінарських занять

    Контрольні питання:

    1. Юрист - це професіонал, який має фундаментальні та спеціальні правові знання, глибоко переконаний у винятковому призначенні права і законності для суспільства, кваліфіковано користується юридичним інструментарієм при розв’язанні юридичних проблем в ім’я захисту прав і законних інтересів громадян.
    2. Міжнародні стандарти професійної діяльності юриста – це ……………… вимоги (норми і принципи), які пред'являються до юриста – судді, адвокату та іншим фахівцям у галузі права незалежно від державних кордонів їх професійної діяльності з метою ……………… суспільних відносин, утвердження законності та правопорядку в кожній країні світу.
    3. Службове несумісництво означає ……………… судді, адвоката в комерційній або іншій діяльності, що відрізняється від його професії, і зобов'язує дотримуватися норм про службову несумісність, які прийняті суддями, адвокатами даної країни.
    4. Міжнародні стандарти в галузі професійної юридичної діяльності, складені відповідно до ст. 1 ……………… «Всі люди народжуються вільними і рівними у своїй гідності та правах», знайшли своє втілення в Конституції, інших нормативно-правових актах України, Дисциплінарних статутах працівників правоохоронних органів, Положеннях про дисциплінарних комісіях та ін.
    5. Професійно-правове мислення юриста пов'язане з виконанням ……………… і державних завдань за допомогою юридичних засобів і способів, дій і операцій, винесених рішень і актів їх реалізації, надання конкретним суспільним відносинам і ситуаціям правової форми.
    6. Перебування на посаді прокурора несумісне з обійманням посади в будь-якому ………………, іншому ………………, органі місцевого самоврядування та з представницьким мандатом на державних виборних посадах.
    7. Адвокатом може бути ……………… особа, яка має ……………… юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи в галузі права не менше ……………… років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених цим Законом), склала ……………… адвоката України та отримала ……………… про право на заняття адвокатською діяльністю.
    8. Нотаріус не може займатися підприємницькою, ……………… діяльністю, бути ……………… адвокатських об’єднань, перебувати на ……………… або службі в органах місцевого самоврядування, у штаті інших юридичних осіб, а також виконувати іншу оплачувану роботу, крім викладацької, наукової і творчої діяльності.
    9. Професіограма – повний ………………, що розкриває зміст професійної праці, а також вимог, які вона ставить перед людиною.
    10. Основними аспектами професіограми юриста є ……………… (намагання встановити істину, справедливість; гуманізм; чесність), ……………… (вміння всебічно аналізувати отриману інформацію, формулювати гіпотези; творчий, оригінальний підхід до розв'язання завдань; проникливість), ……………… (емоційна врівноваженість; тактовність; вміння чітко формулювати свої думки), ……………… (самодисциплінованість, цілеспрямованість, наполегливість; організаторські здібності), ……………… — розвинута письмова мова; вміння швидко узагальнювати інформацію; вміння письмово описувати юридичні явища).

    ТЕМА 5. Професійно-правова культура юриста

    Після ознайомлення із текстом лекції теми 5, дайте відповіді на запропоновані нижче контрольні питання, шляхом доповнення пропущених слів, словосполучень.

    Контроль опрацювання контрольних питань може бути у формі письмової роботи або усно під час семінарських занять

    Контрольні питання:

    1. Під культурою розуміють сукупність матеріальних та ……………….. цінностей, створених людством протягом історії.
    2. Правове самовиховання – це ……………….., повсякденна, систематична і самостійна діяльність людей по оволодінню правовими знаннями з метою формування ……………….., установок і навичок правомірної поведінки;
    3. В яких напрямках юридичної діяльності політична культура є головним компонентом у структурі професійної культури?
    4. Моральна культура – це один з аспектів ……………….. культури людини, її складовий елемент, який свідчить про рівень духовного розвитку особи, ступінь готовності до цивілізованого співіснування.
    5. Моральна свідомість – це сукупність знань про ……………….. в стосунках та уявлень про доцільність моральних вимог з погляду їх ефективності для збереження суспільності життя та самоутвердження суб´єкта життєвості.
    6. Професійна деформація – це комплекс специфічних, ……………….. змін у особистісній структурі, що виникають внаслідок ряду умов, які пов’язані з ……………….., це результат появи та розвитку жорстких ……………….., перенесення професійної ролі у сферу позаслужбових стосунків або впливу специфіки службової діяльності.
    7. Серед принципів моралі, які істотною мірою здійснюють позитивний вплив на сферу юридичної діяльності, слід назвати принципи гуманізму, ……………….., законності, ……………….., чесності, порядності, ……………….. у роботі та деякі інші.
    8. Етикетом називається сукупність ……………….., які регулюють зовнішні прояви людських стосунків.
    9. Чи повинен юрист знати, володіти іноземною мовою?
    10. Які виховні заходи повинен проводити менеджер юридичної кампанії зі співробітниками з метою підвищення рівня їх правової культури?