Передмова
Сьогодні корупція у світі набуває форм спільної проблеми. Зважаючи на масштаби поширення й ураження корупцією багатьох сфер життєдіяльності суспільства її небезпідставно визнано найгострішою проблемою сучасності, яка становить загрозу демократичному розвитку країн, конституційному ладу, підриває авторитет тієї чи іншої держави на міжнародній арені, створюючи тим самим безпосередню загрозу для національної безпеки.
Як і в будь-якій державі світу, особливо в умовах реформування економіки, зміни соціально-політичного ладу, в Україні також існує це негативне явище. Запровадження дієвих механізмів, спрямованих на протидію, зниження корупційних впливів на політичну, економічну й соціальну систему України є одним із пріоритетних напрямів діяльності держави на сучасному етапі.
Проблема протидії корупції в нашому суспільстві сьогодні є однією з найактуальніших для України. Адже корупція обмежує конституційні права та свободи людини і громадянина, заважає нормальному функціонуванню державного апарату, гальмує просування в державі соціально-економічних реформ, сприяє розвитку організованої злочинності, підриває довіру до влади, негативно відбивається на міжнародному авторитеті країни тощо.
Низька оплата праці державних службовців, з одного боку, та можливість швидко збагатитися, зловживаючи службовим становищем та вдаючись до протиправних дій, – з іншого, створили надзвичайно сприятливі умови для загальної корумпованості.
Ураховуючи загальну небезпеку цього ганебного явища органи влади та Президент України на сучасному етапі розвитку нашої держави вживають цілу низку заходів протидії, у тому числі на законодавчому рівні.
Нажаль, в Україні корумповані відносини все ще домінують над правовими, етичними нормами поведінки між людьми і поступово трансформуються у звичну для всіх практику, що, безумовно, загрожує майбутньому держави.
Протягом останнього часу надзвичайно складна соціально-економічна й політична ситуація, анексія частини території країни та сепаратистські прояви в окремих її регіонах, зумовлені як внутрішніми, так і зовнішніми чинниками, суттєво ускладнюють ефективність державної антикорупційної політики, що не дає вагомих підстав для оптимістичного прогнозу щодо зменшення рівня поширення корупції в Україні.
Вказані положення знайшли своє відображення в розробленому фахівцями Національної академії внутрішніх справ автоматизованому робочому місці “Автоматизоване робоче місце уповноваженої особи з питань запобігання та виявлення корупції в апараті МВС та в органах і підрозділах Національної поліції України” – надалі АРМ.
АРМ представляє собою цифровий носій типу СD або флеш-накопичувач, на якому міститься мережа науково-методичної інформації, яка використовується у повсякденній діяльності працівників підрозділів з протидії корупції в системі МВС та в органах і підрозділах Національної поліції, а також осіб, які уповноважені за виконання анти корупційних програм в органах та підрозділах Національної поліції під час виконання службових обов’язків. Мережа науково-методичної інформації складається з блоків: правового, організація діяльності із запобігання та виявлення корупції, запобігання та виявлення корупції, інформаційно-методичного та довідкового.
Правовий блок містить основні міжнародні, законодавчі та нормативні акти з питань запобігання та виявлення корупції.
У блоці організація діяльності із запобігання та виявлення корупції в апараті МВС та в органах і підрозділах Національної поліції України містяться зразки наказів, зразки функціональних обов’язків, зразки планів та звітів про діяльність, а також антикорупційних програм та звітів про їх виконання.
Блок запобігання та виявлення корупції містить інформацію щодо організації та контролю за здійсненням декларування; запобігання та врегулювання конфлікту інтересів; організації проведення спеціальної перевірки; методологічні підходи до оцінки корупційних ризиків у діяльності органів та підрозділів Національної поліції; службові розслідування (алгоритм дій та зразки: заяв, наказів, висновків, рапортів, пояснень, запитів на зняття копій з документів тощо); обмеження щодо одержання подарунків; порушення процесу декларування; одержання неправомірної вигоди або подарунка та поводження з ними; сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності; спільної роботи близьких осіб; незаконного збагачення; роботи з викривачами.
У інформаційно-методичному блоці містяться посібники, збірники та коментарі, методичні рекомендації
До довідкового блоку входять пошукові сервери та реєстри, зразки бланків, документів та правила їх оформлення.
АРМ має упорядковану структуру з відповідними гіпертекстовими посиланнями, що дозволяє здійснювати швидкий автоматичний перехід до відповідного документу блоку структурного блоку.
Метою АРМ є забезпечення працівників підрозділів з протидії корупції в системі МВС та в органах і підрозділах Національної поліції, а також осіб, які уповноважені за виконання антикорупційних програм в органах та підрозділах Національної поліції, інформаційно-довідковим матеріалом, який використовується у повсякденній оперативно-службовій діяльності та міститься на компактних інформаційних носіях. Вказане дає змогу універсально використовувати АРМ на любому комп’ютері, а також своєчасно вносити відповідні зміни та доповнення розробниками.
Водночас, розробка АРМ зумовлена необхідністю впровадження методичних інновацій, інформаційних технологій та вдосконалення навчального процесу в Національній академії внутрішніх справ з урахуванням сучасних потреб професійної діяльності майбутніх спеціалістів-юристів.
АРМ розрахований для працівників підрозділів з протидії корупції в системі МВС та в органах і підрозділах Національної поліції, а також осіб, які уповноважені за виконання анти корупційних програм в органах та підрозділах Національної поліції, а також викладачів, слухачів і курсантів спеціалізованих навчальних закладів МВС України та Національної поліції України.