2. ПРАВОВИЙ БЛОК

2.6. НАКАЗИ МВС ТА НАЦІОНАЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ УКРАЇНИ

НАКАЗ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ УКРАЇНИ 13.06.2017 №574

Про затвердження Інструкції про порядок запису та збереження в цифровому вигляді заяв і повідомлень, які надходять за телефоном «102», або за допомогою інших засобів зв'язку до Національної поліції України

Відповідно до підпункту 3 пункту 2 розділу IV Інструкції про порядок ведення єдиного обліку в органах поліції заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події, затвердженої наказом МВС від 06 листопада 2015 року № 1377, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2015 року за № 1498/27943 (із змінами), з метою контролю за достовірністю обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події

НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Інструкцію про порядок запису та збереження в цифровому вигляді заяв і повідомлень, які надходять за телефоном «102», або за допомогою інших засобів зв'язку до Національної поліції України, що додається.

2. Контроль за виконанням цього наказу покласти па заступника Голови полковника поліції Бушуєва К.В.


Голова генерал поліції третього рангу С.М. Князєв


ІНСТРУКЦІЯ
про порядок запису та збереження в цифровому вигляді заяв і повідомлень, які надходять за телефоном «102», або за допомогою інших засобів зв'язку до Національної поліції України

І. Загальні положення

1. Ця Інструкція встановлює порядок організації запису заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події, які надходять за телефоном «102», або за допомогою інших засобів зв'язку уповноваженими працівниками чергової служби, ситуаційних центрів, центрального органу управління поліції, міжрегіональних територіальних органів Національної поліції України, територіальних органів Національної поліції України в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, областях та м. Києві, їх територіальних (відокремлених) підрозділах (далі - органи поліції), використовується цифровий багатоканальний реєстратор мовленнєвої інформації з вмонтованим автоматичним визначником номерів телефонів та таксофонів (далі - реєстратор).

2. Запис на реєстратор виконується цілодобово з усіх робочих місць уповноважених працівників чергової служби та ситуаційних центрів органів поліції.

3. У цій Інструкції терміни вживаються в таких значеннях:

чергова служба - відповідні підрозділи та окремі посадові особи органів поліції, які в безперервному режимі-забезпечують прийом заяв та повідомлень громадян про правопорушення та інші події, керування нарядами поліції, координацію органів поліції при оперативному реагуванні на звернення громадян. До чергової служби відносяться чергові частини, посадові особи служби «102», чергові ситуаційних відділів, секторів реагування патрульної поліції та відділів чергової служби управлінь патрульної поліції;

служба «102» - відділ «102» чергової служби Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, областях та м. Києві, їх територіальних (відокремлених) підрозділах (далі -ГУНП), працівники яких у цілодобовому режимі здійснюють прийняття, реєстрацію та організацію реагування на Повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення та інші події

оператор служби «102» - посадова особа відділу «102» чергової служби ГУНП, діяльність якої спрямована на прийом телефонного дзвінка та електронного повідомлення заявника в якому міститься інформація про правопорушення та інші події та їх реєстрація за допомогою автоматизованого робочого місця «оператор «102»» в інформаційно-телекомунікаційному порталі «Цунамі»;

диспетчер - старший інспектор, інспектор-черговий чергової служби ГУНП, уповноважений на здійснення керування нарядами поліції за допомогою автоматизованого робочого місця «диспетчер» в інформаційно-телекомунікаційному порталі «Цунамі» з метою оперативного реагування на заяви та повідомлення про правопорушення та інші події;

технічний спеціаліст - інженер, старший інженер, підрозділу зв'язку ГУНП, уповноважений на здійснення технічного обслуговування реєстратора;

оперативний черговий - головний інспектор-черговий Департаменту організаційно-аналітичного забезпечення та оперативного реагування, старший інспектор-черговий з особливих доручень (старший інспектор - черговий) Управління організаційно-аналітичного забезпечення та оперативного реагування, старший інспектор-черговий органу поліції.

II. Порядок запису

1. Підключення реєстратора до мережі електроживлення здійснюється через блок безперебійного живлення на окремий автоматичний пакетний вимикач розподільчого щитка, доступ до якого повинен бути обмеженим.

2. Про початок експлуатації реєстратора видається наказ органу поліції. Цим наказом також призначається уповноважена посадова особа чергової служби, відповідальна за організацію та контроль запису розмов на реєстратор, затверджується список технічних спеціалістів (або посадових осіб, які виконують їх обов'язки), допущених до експлуатації реєстратора, список посадових осіб, яким дозволено видавати записи для прослуховування та перелік робочих місць, канатів (ліній) зв'язку, по яких здійснюється запис повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення та інші події.

3. Реєстратор встановлюється у відокремленому від чергової служби та ситуаційного центру приміщенні органу (підрозділу) поліції.

4. Відповідальність, за безперервне цілодобовий запис телефонних розмов і переговорів за телефоном «102» та радіостанціях, технічне обслуговування, зберігання архівних носіїв записаної інформації покладається на підрозділ зв'язку органу поліції, в якому його встановлено або посадову особу, що виконує обов'язки спеціаліста зв'язку (призначається наказом начальника).

5. Посадова особа чергової служби і технічний спеціаліст або посадова особа, яка виконує, його обов'язки, повинні ознайомитись з інструкцію по експлуатації реєстратора.

ІІІ. Порядок обліку, зберігання, видачі для прослуховування та знищення записаної інформації.

1. З'ємні архівні носії із записами телефонних розмов та переговорів по радіостанціях чергових працівників чергової служби (ситуаційного центру) органу поліції зберігаються у металевій опечатаній шафі (у місці встановлення реєстратора) протягом 90 діб.

2. З'ємні архівні носії маркуються (нумеруються) та реєструються в журналі обліку, форма якого наведена у додатку до цієї Інструкції, що зберігається в технічного спеціаліста або посадової особи, яка виконує його обов'язки й допущена до експлуатації реєстратора відповідно до пункту 2 розділу II цієї Інструкції.

3. Один раз на рік у встановленому порядку перевіряються:
технічний стан реєстратора;

зберігання з'ємних архівних носіїв;

ведення відповідної документації.

4. Результати перевірки доповідаються керівнику органу поліції.

5. Записана інформація може бути надана з дотриманням законодавства України, у тому числі Кримінального процесуального кодексу України, Законів України «Про захист персональних даних», «Про доступ до публічної інформації», «Про інформацію», «Про статус народного депутата України» фізичним особам, органам державної влади України та судовим органам.

6. Рішення щодо надання або ненадання запису з реєстратора приймає керівник відповідного органу поліції, до якого звертається заявник або надійшов запит.

7. Записана інформація видається технічним спеціалістом або посадовою особою, що виконує його обов'язки і допущена до експлуатації реєстратора відповідно до вимог цієї Інструкції. При цьому, у журналі обліку, проставляється дата запису, зазначаються проміжок часу в якому була записана розмова, особа, яка одержала запис, її особистий підпис га дата видачі носіїв запису

8. Записана інформація надається не в оригіналі, а тільки в копії, на окремому носії, причому лише визначений один або кілька фрагментів.

9. Основний носій та з'ємний архівний носій не видаються нікому, доступ до них повинен мати тільки відповідальна посадова особа, а також технічні спеціалісти.

10. Для виконання зміни параметрів роботи реєстратора використовуються паролі збіжності. Один пароль встановлює технічний спеціаліст або посадова особа, що виконує його обов'язки і допущена до експлуатації реєстратора. Другий пароль встановлює уповноважена посадова особа чергової частини, відповідальна за організацію та контроль запису розмов на реєстратор.

11. Стирання записів з носіїв (після закінчення 90 діб зберігання або з носіїв, які виробили свій ресурс чи були пошкоджені в процесі експлуатації) провадиться комісією. При цьому, в обліковій документації робиться про це відповідний запис.

IV. Обов'язки технічного спеціаліста

Технічний спеціаліст зобов'язаний:

два рази на добу перевіряти працездатність реєстратора, у тому числі, кожного каналу запису, звукову та візуальну сигналізацію працездатності основних вузлів і блоків реєстратора;

не допускати прослуховування записів службових розмов особами, які не призначені наказом начальника відповідного підрозділу;

вести журнал обліку про виявлені технічні несправності робити запис;

обов'язково зберігати записану інформацію протягом 90 діб на основному носії та з'ємних архівних носіях, з цифрових та аналогових реєстраторів - на жорсткому диску реєстратора та з'ємних архівних носіях (магнітооптичних дисках, USB - накопичувачах).

Начальник Департаменту зв'язку та телекомунікацій

Національної поліції України полковник поліції І.В. Хаченков



Додаток 1 до Інструкції (пункт 2 розділу III)

ЖУРНАЛ
перевірки технічного стану реєстратора та обліку інформації для прослуховування
найменування органу поліції

Розпочато «__»____________ 20___ року

Закінчено «__»____________ 20___ року

Розділ І

Перевірки технічного стану реєстратора

№ з/п
Дата
Запис про перевірку технічного стану реєстратора
Запис особи, що перевіряє, прізвище, підпис
Запис особи, що
контролює, прізвище, підпис
1
2

3

4

5
         
         
Розділ II

Облік інформації для прослуховування

з/п
Дата
Проміжок часу, в якому була записана розмова та номер архівного носія
Особа, яка видала запис, прізвище, підпис
Особа, яка одержала запис, прізвище, підпис
1
2
3
4
5